Region. 113 mln zł wykorzystanych w bonach turystycznych przez Pomorzan

Region. 113 mln zł wykorzystanych w bonach turystycznych przez Pomorzan

Nie skorzystaliście z Polskiego Bonu Turystycznego w wakacje? Nie szkodzi. Można przy jego użyciu zapłacić za na przykład za weekendowy wyjazd czy zimowisko. Bonów można użyć końca marca 2022 roku, ale sam nocleg lub impreza może się odbyć nawet po tej dacie. Do tej pory mieszkańcy Pomorza wykorzystali bony turystyczne o wartości blisko 113 milionów złotych.

Z Polskich Bonów Turystycznych można korzystać od połowy sierpnia ubiegłego roku. Bon przysługuje na dziecko, które ma prawo do świadczenia wychowawczego lub dodatku wychowawczego „500 plus”. Na każde dziecko można otrzymać 500 złotych w formie bonu turystycznego, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon o takiej samej wartości.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Można też nimi opłacić jednodniowe wycieczki wraz z wszelkimi atrakcjami, przewidzianymi przez w ramach danej oferty. Organizatorzy mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne i inne aktywności turystyczne oraz sportowe. W ten sposób program uwzględnia specyfikę zorganizowanego wypoczynku.

Przy użyciu bonu można płacić podmiotom, które zarejestrowały się na liście, którą prowadzi Polska Organizacja Turystyczna. Obecnie jest ich blisko 27 tys. w całym kraju. Ich listę można sprawdzić na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl lub www.polska.travel.

Aby otrzymać bon nie trzeba składać żadnych wniosków. Jego obsługa odbywa się wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Można go aktywować w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego).

Płatności bonem są realizowane poprzez SMS. Chcąc zapłacić za usługę trzeba pokazać w podmiocie turystycznym specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny.

Bon będzie ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Osoby, które nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, mogą go założyć w każdej chwili, samodzielnie przez Internet, albo w każdej placówce ZUS.

Mieszkańcy Pomorza aktywowali blisko 191 tys. bonów turystycznych o łącznej wartości ponad 174 mln złotych. To blisko 70 proc. z wszystkich, jakie zostały dla nich przygotowane.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*