Region. Oszuści podszywają się pod pracowników ZUS-u aby wyłudzić dane

Region. Oszuści podszywają się pod pracowników ZUS-u aby wyłudzić dane

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod jego pracowników i oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Tzw. „czternastkę” ZUS wypłaci z urzędu. Nie trzeba składać żadnych wniosków.

Do ZUS-u dotarły informacje, że do jednej z klientek zadzwoniła osoba, która podszywała się pod pracownika zakładu i oferowała pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Próbowała przy tym nakłonić emerytkę do podania danych osobowych.

Zakład przypomina, że jego pracownicy nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ dodatkowe świadczenie roczne wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem.

„Czternastka” będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej czy świadczenia przedemerytalnego.

Oszuści, którzy podają się za pracowników ZUS-u, liczą na ufność seniorów i chcą w ten sposób wyłudzić ich dane osobowe.

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika zakładu, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS-u lub z Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem telefonu: 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*