W uroczystości wziął udział m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk fot. M.F. / zKaszub.info

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę hospicjum stacjonarnego w Kartuzach [ZDJĘCIA]

Na zaproszenie ks. Marka Trybowskiego, dyrektora Kartuskiego Centrum Caritas, odbyła się uroczystość na terenie budowy hospicjum stacjonarnego. Podpisany został akt erekcyjny, a następnie wmurowany pod budowę hospicjum.

W uroczystości wziął udział m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk fot. M.F. / zKaszub.info
W uroczystości wziął udział m.in. Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk fot. M.F. / zKaszub.info

Nie tak dawno włodarze z powiatu kartuskiego wraz z ks. Markiem Trybowskim podpisali umowę na dofinansowanie hospicjum stacjonarnego. Natomiast dzisiaj, 22 maja, doszło do uroczystego podpisania dokumentu mającego rozpocząć budowę hospicjum. Do ukończenia budowy ma dojść w grudniu 2022 roku.

Wielki projekt hospicjum

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą pod przewodnictwem ks. bpa Ryszarda Kasyny w Kościele św. Wojciecha w Kartuzach. Dalsza część odbyła się na terenie budowy hospicjum. Swoje przemówienie rozpoczął ks. Marek Trybowski, który jest inicjatorem budowy hospicjum stacjonarnego oraz dyrektorem Kartuskiego Centrum Caritas.

Reklamy

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, określił projekt hospicjum jako wielki, stwierdził, że zmienia on w istocie świadomość społeczną w wielu aspektach.

W istocie jest to taka orka świadomości wielu ludzi. To ważne dzieło, które zmienia relacje społeczne, relacje międzyludzkie. Ksiądz Marek również. Taki dom jest dziełem, które oddajemy w formie miłości drugiemu człowiekowi. Bo przecież wiemy o tym w jakiej sytuacji znajdują się podopieczni. Często krótko przed śmiercią, często potrzebują nawet nie opieki zdrowotnej, opieki medycznej, ale potrzebują ciepła drugiego człowieka, potrzebują atencji, a ich rodziny potrzebują pomocy psychologa, czasem rozmowy, czasem też dobrego wsparcia. Myślę, że to wielkie dzieło, w którym uczestniczą samorządowcy, pracownicy wielu firm. Mogą również doprowadzić do sytuacji jaka ma miejsce w tej chwili w powiecie Puckim, gdzie ponad połowa podatników odstawiają swój jeden procent właśnie na hospicjum Puckie. To byłby naprawdę wielki gest dla tego wielkiego dzieła. Dzieła, które będzie służyć wszystkim powiatu kartuskiego – mówił Marszałek Mieczysław Struk. – I na samym końcu taka refleksja związana z moimi relacjami z ks. Markiem. Podziwiam księdza Marka tak samo pewnie jak wielu z was siedzących. Nie bacząc na własne ułomności potrafi się zaangażować całym sobą, dla tego Wielkiego Projektu. Księże Marku jestem przekonany, że ksiądz doprowadzi do tego, że powstanie to hospicjum i przyciągnie wielu ludzi dobrej woli, którzy będą chcieli pracować na rzecz tych, którzy tego potrzebują. Bo być może każdy z nas może się znaleźć  w gronie tych osób, które takiej potrzeby będą w przyszłości potrzebować. Jestem przekonany do tego, że i samorządy, firmy i także mój urząd będą mogli dołożyć swoją cegiełkę do tego wielkiego dzieła – dodał.

W uroczystości wzięli udział samorządowcy, właściciele i pracownicy firm, Biskup Ryszard Kasyna oraz wszyscy inicjatorzy i fundatorzy danego przedsięwzięcia. Swoje podziękowania dla ks. Marka Trybowskiego złożył także Starosta Bogdan Łapa

Uroczyste Podpisanie i Wmurowanie Aktu Erekcyjnego

Po przemówieniach odczytano słowa aktu erekcyjnego oraz doszło do uroczystego złożenia podpisu przez samorządowców oraz Biskupa Ryszarda Kasynę.

„W czasie, gdy Prezydentem Trzeciej Rzeczypospolitej Polskiej jest pan Andrzej Duda, Wojewodą Pomorskim pan Dariusz Drelich, Marszałkiem Województwa Pomorskiego pan Mieczysław Struk, 22 maja roku Pańskiego 2019, dzięki wspólnemu działaniu Kościoła, państwa samorządu terytorialnego i ludzi dobrej woli inicjujemy budowę stacjonarnego hospicjum kartuskiego Centrum Caritas, którego pan Łukasz Smul jest projektantem, Elwoz Sp. z o.o. głównym wykonawcom,  a fundamenty uroczyście dziś błogosławi Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna”

fragment odczytanych słów Aktu Erekcyjnego

Akt erekcyjny po podpisaniu został umieszczony w metalowej tubie przez ks. M. Trybowskiego oraz Biskupa R. Kasynę. Według tradycji, umieszczono wraz z aktem wydanie miejscowej gazety „Pielgrzyma”. Przedmiot ten będzie pamiątką dla potomności. W przyszłości, po odnalezieniu skrytki podczas modernizacji, generalnej przebudowy obiektu czy jego rozbiórki, znalazcy mogą zapoznać się z historycznymi informacjami z okresu rozpoczęcia budowy.

Cała uroczystość zakończyła się modlitwą oraz poświęceniem przez Biskupa terenu budowy. Na koniec wszyscy obecni przekazali owacjami na stojąco wyrazy wdzięczności dla inicjatora ks. Marka Trybowskiego.

M.F.

Akt-erekcyjny-hospicjum-kartuzy-2019-zKaszub.info-IMG_0268

Zdjęcie 1 z 39

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*