ASF ponownie zagrożeniem dla pomorskich gospodarstw

ASF ponownie zagrożeniem dla pomorskich gospodarstw

Choć Afrykański Pomór Świń nie jest niebezpieczny dla człowieka, może doprowadzić do ogromnych strat materialnych. Obecnie znów pojawiła się groźba wystąpienia zachorowań trzody chlewnej. Powiatowy Inspektor Weterynarii bije na alarm – rolniku zabezpiecz swoje gospodarstwo!

ASF to szybko rozprzestrzeniająca się choroba wirusowa przenoszona zazwyczaj przez dziki. Jednak podatne są na nią świnie domowe. Nie groźna dla zdrowia człowieka, może spowodować ogromne spustoszenie w inwentarzu gospodarstwa. Komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii przestrzega przed wirusem nie tylko rolników. Myśliwi również zobowiązani są do zachowania podstawowych środków zapobiegawczych.

Wśród wskazań wydanych w komunikacie, wspomniane jest, aby nie karmić trzody chlewnej odpadkami kuchennymi. Warto pamiętać by nie kupować dziczyzny oraz wieprzowiny z niewiadomych źródeł pochodzenia. Wirus może zostać również przeniesiony na ubraniach, w których bierzemy udział w polowaniu. Warto taką odzież wyprać a samemu nie wchodzić do chlewni w ciągu następnych 72 h.

Reklamy

Szczegółowe instrukcje oraz wskazania można odnaleźć na stronie Powiatowego Inspektora Weterynarii w Kartuzach

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*