fot. screen "Kim są Kaszubi?"

Kim są Kaszubi? Busem Przez Świat o kaszubskiej tradycji i historii

Ola i Karol Lewandowscy to jedni z najpopularniejszych blogerów podróżniczych w Polsce. W ciągu 8 lat odwiedzili pond 50 państw na 5 kontynentach, przejeżdżając ponad 200 tys. kilometrów. W styczniu odwiedzili Kaszuby, poznając naszą historię i tradycje.

Busem Przez Świat Kaszuby
fot. screen „Kim są Kaszubi?”

Busem Przez Świat to jeden z najpopularniejszych blogów podróżniczych w Polsce. Kanał na YouTube prowadzony przez Karola i Olę Lewandowskich ma prawie 90 tys. subskrypcji. W czasie swoich podróży odwiedzili ponad 50 państw na 5 kontynentach. Obecnie są oni w podróży za kołem podbiegunowym – w Laponii, poszukując zorzy polarnej.

Busem Przez Świat na Kaszubach

Blogerzy w styczniu odwiedzili Kaszuby. Swoją przygodę z kulturą kaszubską rozpoczęli w Wejherowie. Odwiedzili m.in. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Następnie odwiedzili powita kartuski. Tu odwiedzili Chmielno oraz podróżowali Drogą Kaszubską. Byli gośćmi fundacji Pies Szuka Domu w Sulminie, gdzie poznali świnię Raćkę, której występ mogliśmy zobaczyć w programie „Mam talent”.

Reklamy

Ich kultura przetrwała dzięki językowi, który pomimo dyskryminacji był używany w domach. Dzięki muzyce i tańcom, które są pamiątką starych tradycji. Dzięki codziennym i odświętnym zwyczajom, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ale przede wszystkim dzięki ludziom, którzy są dumni z własnej unikalności.

W Sierakowicach natomiast skorzystali z gościnności jednej ze swoich czytelniczek – Edyty, która razem ze swoją rodziną oraz innymi członkami sierakowickiego Zespołu Pieśni i Tańca zapoznali ich z tradycyjnymi tańcami oraz kaszubską gościnnością. Mogli również obserwować proces wytwarzania tabaki w wykonaniu Andrzeja Olszewskiego. Zwieńczeniem ich kaszubskiej przygody były odwiedziny opuszczonego zamku w Łapalicach, który zrobił na nich ogromne wrażenie.

O kaszubskiej przygodnie Oli i Karola Lewandowskich poczytać można również na ich blogu – Busem Przez Świat.

Czytaj także: Chcemë le so zażëc!

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*