Będzie 300plus, więc w gminie Chmielno nie będzie stypendiów socjalnych dla uczniów

Będzie 300plus, więc w gminie Chmielno nie będzie stypendiów socjalnych dla uczniów

Urząd Gminy w Chmielnie poinformował, że tegoroczny budżet gminy nie przewiduje środków na stypendia socjalne dla uczniów na rok szkolny 2018/2019. Dlaczego? Wójt Jerzy Grzegorzewski tłumaczy, że jedną z przyczyn jest wprowadzony program 300plus.

Gmina Chmielno, za pośrednictwem swojej strony internetowej, poinformowała, że tegoroczny budżet gminy nie przewiduje środków na wypłatę stypendiów szkolnych (socjalnych) na rok szkolny 2018/2019. W związku z tym, Urząd Gminy W Chmielnie nie wydaje wniosków. Skąd taka decyzja?

– Pragnę podkreślić, że mówimy o braku środków na stypendia socjalne dla rodzin najuboższych. Środki te były zaplanowane w budżecie na początku roku. Z chwilą wprowadzenia rządowego programu 300+ , gdzie pojawiły się środki na wyprawkę szkolną dla wszystkich dzieci a więc na ten sam cel co stypendia socjalne, przesunęliśmy te środki na inne wydatki związane z edukacją – tłumaczy wójt. 

Reklamy

Według włodarza Chmielna, gmina zmuszona jest do łatania dziur w budżecie. Spowodowane jest to m.in. zmniejszeniem subwencji na naukę języka kaszubskiego oraz rozbudową szkoły w Kożyczkowie, która została wymuszona przez reformę edukacji. 

– Niestety musimy zasypywać dziurę w budżecie gminy związaną między innymi ze zmniejszeniem subwencji edukacyjnej na język kaszubski w wys. 330 000 zł. W związku z reformą edukacji budujemy dodatkowo dwie sale lekcyjne przy szkole podstawowej w Kożyczkowie co pochłonie ponad 600 000 zł. Na tę budowę niestety nie otrzymaliśmy, żadnego wsparcia z budżetu centralnego. Na prośbę wysłaną do Pani Minister Edukacji Narodowej otrzymałem odpowiedż, że MEN nie posiada środków na ten cel wyjaśnia Jerzy Grzegorzewski. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*