Droga krzyżowa po kaszubsku

Droga krzyżowa po kaszubsku w Wygodzie Łączyńskiej [ZDJĘCIA]

Droga krzyżowa po kaszubsku, poprowadzona przez księdza Jacka Dawidowskiego w kościele pod wezwaniem św. Józefa w Wygodzie Łączyńskiej, poprzedziła comiesięczne spotkanie członków i sympatyków Remusowego Kręgu w Borzestowie.

droga-krzyzowa-wygoda-013_800x533

Zdjęcie 1 z 31

Waldemar Kaiser

Droga krzyżowa po kaszubsku w wygodzkim kościele

Droga krzyżowa po kaszubsku w wygodzkim kościele odbyła się już po raz szesnasty. W czwartkowy wieczór uczestniczyli w niej członkowie, sympatycy i goście „Remusowego Kręgu” – klubu działającego pod auspicjami Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 

Zobacz też: W „Remusowym Kręgu” z bohaterem programu „Rolnik szuka żony” [ZDJĘCIA]

Wśród gości znalazł się między innymi prof. Antoni Szreder ze Słupska, prawnik, wykładowca i publicysta, który później, po zakończeniu drogi krzyżowej, w miejscu spotkań „Remusowego Kręgu” w szkole w Borzestowie będzie opowiadał o Zachodnich Kaszubach. 

Reklamy

Wierni wysłuchali słów księdza prałata Jacka Dawidowskiego i przeszli kolejne stacje drogi krzyżowej. Po komunii świętej, na którą przyszło im jednak trochę poczekać, bo klucz od tabernakulum się gdzieś zapodział, wszyscy udali się do szkoły w Borzestowie. Tam odbyło się tradycyjne, comiesięczne spotkanie „Remusowego Kręgu”. Jego gościem specjalnym – jak już wspomnieliśmy –  był prof. Antoni Szreder – prawnik, wykładowca, publicysta i działacz kaszubski, który mówił o historii i dniu dzisiejszym Kaszubów Zachodnich, a w szczególności o ich katolickiej tożsamości.

W „Remusowym Kręgu”

Gość wiele miejsca poświęcił świętym górom Kaszub: Górze Chełmskiej koło Koszalina, Świętej Górze koło Polanowa oraz wzniesieniu Rowokół. Dwie pierwsze znajdują się na terenie województwa zachodniopomorskiego, a ostatnia – pomorskiego. Góry te w średniowieczu były znane w Europie jako pielgrzymkowe miejsca kultu Maryjnego. Na ich szczytach znajdowały się świątynie, które wprowadzeniu na Pomorzu reformacji, co nastąpiło po 1534 r., zostały opuszczone, a z czasem rozebrane. 

Góry Chełmska i Święta po 1989 roku zostały przejęte przez Kościół Rzymsko-Katolicki stając się na powrót miejscami kultu Maryjnego. Na Górze Chełmskiej zamieszkały siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, które wybudowały Kaplicę Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, ana Świętej Górze koło Polanowa powstała Pustelnia Franciszkańska z kaplicą Matki Bożej Bramy Niebios. Na Rowokole zaś ustawiono krzyż. Miejscu temu, zdaniem prof. Antoniego Szredera, należałoby przywrócić jego dawną funkcję. 

Jak zawsze podczas spotkań „Remusowego Kręgu” nie obyło się bez śpiewania klubowego hymnu, składnia życzeń i podziękowań oraz i czytania po kaszubsku. Tym razem nie był to fragment  „Życia i przygód Remusa” lecz „Biblii”.

Skomentuj: Droga krzyżowa po kaszubsku w Wygodzie Łączyńskiej [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*