Emeryci wybierają pracę

Emeryci wybierają pracę

Coraz więcej emerytów decyduje się na kontynuowanie aktywności zawodowej – tak wynika ze statystyk. Na koniec ubiegłego roku liczba pracujących seniorów wyniosła 742 tys. osób i stanowiła 13 procent wszystkich emerytów w Polsce. To 30 proc. więcej niż jeszcze 4 lata temu!

Obecnie na Pomorzu pracuje 45 tys. osób, które mają ustalone prawo do emerytury. Oznacza to, że dodatkowy zarobek wybrało blisko 13 proc. wszystkich pomorskich emerytów. Emeryci w naszym województwie stanowią 5,5 proc. wszystkich zatrudnionych (krajowa średnia to 5,7 proc.).

Najwięcej z nich, bo aż 12,8 proc. pracuje w handlu i naprawie pojazdów, opiece zdrowotnej i pomocy socjalnej (11,7 proc.) oraz przetwórstwie przemysłowym (11,4 proc.). Wśród pracujących emerytów więcej jest kobiet (56 proc.). Panie chętniej uzupełniają swoje dochody, gdyż mają niższe od mężczyzn świadczenia. Powodem, są mniejsze zarobki, krótszy staż pracy oraz niższy o 5 lat wiek emerytalny.

Reklamy

Powody, dla których emeryci wybierają pracę są różne. Pracy na emeryturze sprzyjają bardzo korzystne zasady ubezpieczeń społecznych, polegające na wyłączaniu opłacania niektórych składek przy tzw. zbiegach tytułów do ubezpieczeń. Przykładowo, emeryt prowadzący działalność gospodarczą podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie musi natomiast opłacać składek emerytalnej i rentowej. Powoduje to, że 29,2% pracujących emerytów prowadzi działalność gospodarczą, a 25,8% pracuje na umowach zlecenia. Seniorzy korzystają z tych form zatrudnienia częściej, niż osoby w wieku produkcyjnym.

Coraz częściej seniorzy także wstrzymują się z decyzją o przejściu na emeryturę. Nie bez powodu. Każdy przepracowany rok, może zwiększyć świadczenie nawet o 8 – 9 proc. Dzieje się tak, ponieważ w momencie przejścia na emeryturę wszystkie zgromadzone podczas dodatkowej pracy składki są waloryzowane i przeliczane na świadczenie. Każdego roku decyduje się na to ok. 20 proc. uprawnionych do emerytury.

informacja ZUS

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*