Hans Kloss – as wywiadu z Kościerzyny

Hans Kloss – as wywiadu z Kościerzyny

Kim był Hans Kloss to wszyscy doskonale wiemy. Kto był pierwowzorem postaci asa sowieckiego wywiadu to kwestia, która jak się wydaje, została już wyjaśniona. A co Hans Kloss miał wspólnego z Kościerzyną?

Fot.: facebook.com/koscierzyna

Pytanie o pierwowzór literackiej postaci Hansa Klossa stawiano wielokrotnie. Różne na nie padały odpowiedzi. W przeszłości bardzo często wymieniano nazwiska kilku agentów, dziś wskazuje się na jednego –  Jamesa Bonda!

Reklamy

Zobacz też: Wojsko Polskie na ulicach Kościerzyny [ZDJĘCIA]

Samozwańczo pierwowzorem okrzyknął się peerelowski generał Artur Ritter-Jastrzębski, Niemiec z pochodzenia, sowiecki szpieg i wysoki funkcjonariusz bezpieki, w czasie okupacji rozpracowujący konspirację, a po wojnie biorący udział w zwalczaniu AK. Podlegli mu agenci współpracowali z gestapo przy likwidacji Wacława Kupeckiego „Kruka” i przejęciu archiwum AK, zawierającego materiały o agentach gestapo i ruchu komunistycznym.

Wśród najbardziej prawdopodobnych pierwowzorów kapitana Hansa Klossa upatrywano  Kazimierza Leskiego, pseudonim „Bradl”, polskiego inżyniera, władającego biegle trzema językami, który w czasie okupacji wcielał się w rolę niemieckich wysokich oficerów. Podawał się między innymi za  gen. Juliusa von Hallmana. Jego największym sukcesem było pozyskanie planów Wału Atlantyckiego. 

Marta Tychmanowicz kilka lat temu w felietonie opublikowanym na stronach „Wirtualnej Polski” przywołała wypowiedź Piotra Owcarza, twórcy prywatnego Muzeum Hansa Klossa w Katowicach, który uważa, że scenarzystów „Stawki większej niż życie” zainspirował James Bond. Szypulski i Safian film mieli widzieć w Londynie. Tam też w książce telefonicznej znaleźć mieli nazwisko Kloss. 

A co Kloss ma wspólnego z Kościerzyną?  Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Według scenariusza Stanisław Kolicki (agent J-23), który podszył się pod prawdziwego Hansa Klossa, urodził się w Kościerzynie 17 grudnia 1920 roku w Kościerzynie. 

Odpowiedzi na inne pytania dotyczące bohatera „Stawki większej niż życie” udzielone zostaną w trakcie imprezy, która odbędzie się w Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego 31 marca 2016 r. o godz. 18.00. W programie między innymi otwarcie wystawy, projekcja pierwszego odcinka serialu „Stawka większa niż życie” oraz spotkanie z Maciejem Damięckim, pierwszoplanowym aktorem 9 odcinka serialu.

Chętni do udziału w imprezie zobowiązani  są do dokonywania rezerwacji miejsc w kasie kina Remus lub pod numerem tel. 58 680-23-40, 508-635-048. Zarezerwowane bilety należy odebrać najpóźniej do 29 marca. Wstęp wolny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*