Ostrzeżenie III stopnia! Mogą wystąpić silne burze z gradem. Zostańcie w domach!

Ostrzeżenie III stopnia! Mogą wystąpić silne burze z gradem. Zostańcie w domach!

Czekają nas kolejne burze i opady gradu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie III stopnia. Mieszkańcy otrzymali również ostrzegający alert drogą SMS. Jeżeli możecie, zostańcie w domach.

 

– Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 40 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 130 km/h. Miejscami grad o rozmiarze do 5 cm. Lokalnie ryzyko wystąpienia trąb powietrznych – podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Burze mogą wystąpić dzisiaj, 15 czerwca od godz. 18:00 do 4:00 rano. 

Reklamy

CZYTAJ TEŻ: KONKURS SMS! Wymyśl imię dla psiaka i wygraj nagrody! Konkurs „Imię na cztery łapy” ze zKaszub.info

 – Burze stanowić będą poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających poza budynkami. W miarę możliwości zalecamy nieopuszczanie budynków podczas burz, jak i bezpośrednio przed ich nadejściem, jak i do kilkunastu minut po ich przejściu. Pobliskie grzmoty już stwarzają zagrożenie, że znajdujemy się w zasięgu groźnych zjawisk pogodowych. Przeparkujmy auta z dala od drzew, linii wysokiego napięcia i wielkopowierzchniowych, lub wątpliwej konstrukcji budowli. Uprzątnijmy balkony i tarasy z lekkich przedmiotów, które może porwać wiatr. Gdy wyładowania będą już wyraźnie widoczne, oddalmy się od okien i opuśćmy najwyższe kondygnacje budynku. Pod żadnym pozorem nie próbujcie przytrzymywać wyginanych przez wiatr drzwi, czy okien. oraz nie próbujcie łapać podrywanych przez wiatr przedmiotów, takich jak plandeki, meble ogrodowe, czy fragmenty dachu. Od razu słysząc grzmoty wyjdźmy ze zbiorników wodnych, a jednostkami pływającymi zacumujmy przy brzegu, najlepiej w marinie, lub w ostateczności z dala od drzew i po “nawietrznej” stronie jeziora. Odradzamy też jazdy samochodem podczas przechodzenia burz z powodu poważnego ryzyka zejścia niszczących porywów wiatru, jak i opadów dużego gradu. Nocne i wieczorne burze będą szczególnie niebezpieczne, gdyż utrudnione będzie zaobserwowanie potencjalnie groźnych zjawisk, takich jak dobrze wykształcona chmura szelfowa, rotująca chmura stropowa, wzbijane wiatrem kurz i lekkie przedmioty w oddali, czy formująca się trąba powietrza. Zalecana jest szczególna ostrożność! – przestrzega meteo.pomorze.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*