Dentist showing something on dental x-ray image on computer monitor.

Jak działa nowoczesna diagnostyka obrazowa w stomatologii??

Stomatologia rozwija się w bardzo imponującym tempie. Dzięki zaawansowanej technologii i wzrostowi poziomu wiedzy wprowadzane zostają coraz to nowe metody […]

Stomatologia rozwija się w bardzo imponującym tempie. Dzięki zaawansowanej technologii i wzrostowi poziomu wiedzy wprowadzane zostają coraz to nowe metody leczenia, które wpływają na jakość i wydajność pracy. Nowoczesna diagnostyka obrazowa stanowi obecnie podstawę w poprawnym diagnozowaniu, pomagając w doborze odpowiedniej metody leczenia. Jest to niezbędne narzędzie terapii stomatologicznej

Diagnostyka obrazowa – zastosowanie
Niebezpieczne zmiany lub stany chorobowe w jamie ustnej nie zawsze są widoczne gołym okiem. Prawdę mówiąc, większość z nich kryje się i rozwija w takich miejscach jak obręb korzeni zębowych, tkanki okołowierzchołkowe, a nawet w kości. W takich właśnie sytuacjach niezbędne okazują się badania obrazowe, które pozwalają dokładnie określić rodzaj i stopień zaawansowania zmian, a dzięki temu wprowadzić odpowiedni plan leczenia. Nie tylko stomatologia zachowawcza czerpie korzyści z diagnostyki obrazowej. W równym stopniu stosowana jest ona także w leczeniu protetycznym, implantologicznym, a także ortodontycznym.

Zalety diagnostyki obrazowej
Nowoczesna diagnostyka obrazowa gwarantuje sporo korzyści zarówno dla lekarza, jak i pacjenta. Znacząco wpływa na usprawnienie procesu postawienia diagnozy, ułatwia komunikację z pacjentem, skraca czas wizyty. Dzięki szybkiemu przeniesieniu obrazu RTG na ekran monitora komputerowego zdjęcie wyświetlane jest natychmiast, a poprzez obróbkę cyfrową daje możliwość pozyskania dodatkowych informacji diagnostycznych. To wszystko zwiększa komfort pracy lekarza, a także poczucie bezpieczeństwa pacjenta. Równie ważną zaletą diagnostyki obrazowej jest możliwość przygotowania precyzyjnego kosztorysu i planu leczenia.

Jak działa nowoczesna diagnostyka obrazowa?
Diagnostykę obrazową dzielimy na wewnątrzustną i zewnątrzustną. W zakres zdjęć wewnątrzustnych wchodzą niewielkie obszary jamy ustnej, a także zdjęcia zgryzowe. Natomiast w zdjęciach radiologicznych zewnątrzustnych można wyróżnić m.in. badanie 3D, tomografię komputerową CT czy zdjęcie panoramiczne. Nowoczesne urządzenia do obrazowej diagnostyki radiologicznej to aparatura cyfrowa, która wyróżnia się minimalną dawką promieniowania, co skutkuje maksymalnym bezpieczeństwem pacjenta.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*