Jan Burdyński KWW Otwarte Kaszuby 2018

KWW Otwarte Kaszuby zaprezentowało kandydata na stanowisko wiceburmistrza

Nie cichną echa wtorkowej debaty pomiędzy kandydatami na stanowisko burmistrza gminy Żukowo. KWW Otwarte Kaszuby w sposób zdecydowany dementują plotki o domniemanym „dogadaniu się” z kandydatem Kaszubskiego Zrzeszenia Wyborczego, Wojciechem Kankowskim.

Jan Burdyński KWW Otwarte Kaszuby 2018

Nie cichną echa wtorkowej debaty pomiędzy kandydatami na stanowisko burmistrza gminy Żukowo. Niedługo po jej zakończeniu pojawiły się plotki o rzekomym układzie kandydatów KWW Otwarte Kaszuby oraz Kaszubskiego Zrzeszenia Wyborczego, który miał uderzyć w trzeciego pretendenta o fotel burmistrza, Marka Trepczyka.

W odpowiedzi na te opinie KWW Otwarte Kaszuby zdecydowało się na zwołanie konferencji prasowej. W czasie jej trwania kandydat na burmistrza gminy Żukowo, w sposób zdecydowany zaprzeczył tym doniesieniom.

Reklamy

– Po debacie pojawiły się sygnały, że w komitywie z burmistrzem Wojciechem Kankowskim zbudowaliśmy tajemną koalicję, której zadaniem było uderzenie w pana Marka Trepczyka. Dominuje obecnie pogląd, iż komitet Otwarte Kaszuby został „podstawiony” przez obecną władzę. Te spekulacje, nawet insynuacje są fałszywe. Prawda jest taka, że jesteśmy niezależną grupą młodych społeczników, która zdecydowała się stanąć w szranki wyborcze, po to by zaprezentować samorząd otwarty i dojrzały – wyjaśniał Krystian Gachewicz.

Kandydat komitetu Otwarte Kaszuby nawiązał również do kwestii poruszanej na wtorkowej debacie, która dotyczyła społeczeństwa obywatelskiego. Stwierdził, iż postrzeganie przez niego i burmistrza Wojciecha Kankowskiego tego zagadnienia, znacząco się różni.

– Społeczeństwo obywatelskie to przede wszystkim inicjatywa oddolna. Tworzenie warunków by mieszkańcy w ramach inicjatyw lokalnych, mogli się integrować  i budować swoje własne społeczności, które są skuteczne w rozmowie z samorządem – wyjaśniał Krystian Gachewicz. – Z tego co zrozumiałem, według pana burmistrza polega to na sterowaniu rozwoju tego społeczeństwa obywatelskiego poprzez tworzenia pewnego wrażenie. Mamy mieszkańców, którzy się organizują, to teraz proszę zrobić składkę a my położymy płyty. My się temu oczywiście sprzeciwiamy. Program płytowy jest bardzo ważny i świetnie integruje społeczność, ale to nie jest rozwiązanie – mieszkańcy nie mogą doinwestowywać projektów, które są projektami gminnymi.

 

Jan Burdyński zastępcą burmistrza Żukowa

 

By ostatecznie uciąć spekulacje dotyczące układy pomiędzy kandydatami Otwartych Kaszub i Kaszubskiego Zrzeszenia Wyborczego, Krystian Gachewicz postanowił zaprezentować kandydata na funkcję zastępcy burmistrza w przypadku swojego zwycięstwa.

– Bywało często w wyborach samorządowych, że stanowisko zastępcy burmistrza było kartą przetargową do rozmów koalicyjnych. My z tym tematem zrywamy. Układy i polityczne zagrywki nas nie interesują. Chcemy wprowadzić takie wartości jak transparentność, czytelność urzędnicza, społeczeństwo obywatelskie i planowanie długofalowe, skonsultowane z mieszkańcami. Stworzenie wizji rozwoju dla wszystkich sołectw.

Jan Burdyński stara się o mandat radnego w okręgu numer 4, z ramienia KWW Otwarte Kaszuby. Z Leźnem, gdzie mieszka związany jest od trzech pokoleń. Z wykształcenia jest politologiem oraz historykiem. Obecnie zajmuje się wykładaniem historii po angielsku w szkole średniej. Wcześniej pracował w szkołach na terenie gminy m.in. Żukowie i Przyjaźni.

– W moim okręgu bardzo mocno chcę skupić się na ich wykluczeniu, jakie nastąpiło jakiś czas temu. Chodzi przede wszystkim o potężne wykluczenie komunikacyjne. W Leźnie ta sytuacja jest bardzo zła. Komunikacja jest, ale bardzo droga. W Przyjaźni natomiast mamy obecnie sytuację katastrofalną, gdzie tej komunikacji nie ma w ogóle. Tamtejsi mieszkańcy nazywają siebie więźniami własnego sołectwa – mówił Jan Burdyński.

Jak mówił kandydat na stanowisko ewentualnego zastępcy burmistrza, drugą kwestią na jakiej chce się skupić jest edukacja oraz pieniądze, które są na nią przeznaczane.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*