Kartuska policja ostrzega przed nielegalnymi zbiórkami do puszek

Kartuska policja ostrzega przed nielegalnymi zbiórkami do puszek

W okresie wiosenno-letnim coraz częściej przed sklepami możemy zauważyć osoby, które zbierają pieniądze do puszek na szczytny cel. Niestety, nasza dobra wola i chęć pomocy często są wykorzystywane przez oszustów. Jak nie dać się oszukać, gdy my chcemy pomóc?

Kartuscy policjanci prowadzą różnego rodzaju działania profilaktyczne, mające na celu między innymi uświadomienie mieszkańców naszego powiatu o działaniach oszustów. Jak już często wspominamy, oszuści mają wiele sposobów, by wyłudzić od nas pieniądze. Niestety, coraz częściej przestępcy wykorzystują nasze dobre serce.

W trwającym okresie wiosenno-letnim możemy zauważyć przed sklepami osoby, które zbierają pieniądze do puszek na szczytny cel, najczęściej mowa o osobach chorych. Chcesz pomóc, ale nie jesteś pewien czy pieniądze faktycznie trafią do osoby, która ich potrzebuje?

Reklamy

Pamiętaj! Aby prowadzić zbiórkę, pieniędzy należy uzyskać zgodę wydaną przez fundację oraz Ministerstwo Finansów. Bez wymaganych dokumentów zbiórka taka jest nielegalna. Informacja o legalnej zbiórce pieniędzy zawsze zamieszczona jest na stronie internetowej Portalu Zbiórek Publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, pod adresem www.zbiorki.gov.pl.

Portal zbiorki.gov.pl zawiera informacje o wszystkich zbiórkach publicznych prowadzonych na terenie kraju. Łatwy dostęp do informacji dotyczących zarówno zbiórek aktualnie prowadzonych, jak i zbiórek zakończonych (do 10 lat wstecz) zapewnia przejrzystość procesu, co jest pomocne w budowaniu wiarygodności organizatorów zbiórek oraz wspiera ideę dobroczynności.

Wszyscy możemy obserwować, w jaki sposób funkcjonują akcje pomocy i jak wartościowe są cele, które są realizowane. W portalu można znaleźć informacje o konkretnej zbiórce, przejrzeć spis zgłoszonych zbiórek, czy poznać dane organizatora.

Pamiętaj! Każdy wolontariusz powinien posiadać identyfikator zawierający: jego imię i nazwisko, numer zbiórki publicznej, szczegółowe informacje o nazwie i celu tej zbiórki oraz o organizatorze tego przedsięwzięcia.

Przypominamy, że prowadzenie publicznych zbiórek pieniędzy, bez wymaganego zgłoszenia jest wykroczeniem (art. 56 Kodeksu Wykroczeń), zagrożonym karą grzywny do 5000 złotych. Natomiast podawanie się za wolontariusza i zbieranie pieniędzy jest przestępstwem oszustwa (art. 286 Kodeksu Karnego), zagrożonym karą pozbawienia wolności do 8 lat.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i czujności, a w sytuacji podejrzeń co do legalności zbiórki pieniędzy, o zgłaszanie takich przypadków w najbliższej jednostce policji lub pod numerem 112.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*