Kartuzy. Adam Duda: „Nie należy rezygnować z tego, co się kocha…”

Kartuzy. Adam Duda: „Nie należy rezygnować z tego, co się kocha…”

Fotografowie ślubni wracają na arenę! W powiecie kartuskim, jak też na całym Pomorzu nie brakuje pasjonatów, zajmujących się zdjęciami na weselach. Dziś przedstawiamy jednego z nich. Z Adamem Dudą, fotografem w stu procentach oddanym swojej pasji, rozmawiał Andrzej Baranowski.

Andrzej Baranowski: Jak zaczęła się Twoja przygoda z fotografią?

Adam Duda: Jestem zakochany w fotografii, a od czego się zaczęło? Odkąd tylko pamiętam zdjęcia i filmy, dokumentujące momenty z przeszłości z udziałem moich bliskich, wywoływały we mnie fale pozytywnych emocji. Na pewno znacie to uczucie, robi się wtedy tak ciepło na serduchu, kiedy przypominamy sobie te czułe spojrzenia, domowy klimat i uczucia jakie nam wtedy towarzyszyły. To właśnie sprawiło, że zapragnąłem zajmować się fotografią zawodowo.

Reklamy

A.B.: Jak wspominasz swoje pierwsze zdjęcia?

A.D.: Pamiętam doskonale, jakie uczucia towarzyszyły mi podczas robienia pierwszego zdjęcia lustrzanką. Efekty które wówczas uzyskałem bardzo mi się podobały, jednak z perspektywy czasu nie powiedziałbym, że były one dziełem sztuki. Nic dziwnego , ponieważ wiele się od tego czasu zmieniło. 

A.B.: Co najbardziej lubisz fotografować?

A.D.: Najbardziej lubię fotografować śluby, szczególnie przygotowania przedślubne oraz ceremonię ślubną w kościele. Uwielbiam uwieczniać emocje, jakie towarzyszą parze młodej podczas ich najważniejszego dnia. A co w nich takiego pięknego? Szczere uśmiechy, spontaniczne reakcje, łzy szczęścia… to coś wartego uwiecznienia.

A.B.: Co sądzisz o fotografowaniu ślubów w kontekście tego, że ostatnie miesiące nie były łatwe dla branży weselnej?

A.D.: Chyba w każdej dziedzinie pracy pojawiają się gorsze momenty. Według mnie nie należy rezygnować z tego, co się kocha, a dostosować się do sytuacji.

A.B.: Co czuje fotograf, który w pewnym momencie „łapie” w swoim obiektywie coś ekscytującego dla niego?

A.D.: Kiedy uda mi się złapać wyjątkowy kadr ekscytacja i duma rozpiera mnie tak bardzo, że od razu chcę pokazać ujęcie osobie, którą akurat fotografuję. Osobiście uważam, że jeżeli ktoś jest prawdziwym pasjonatem  fotografii to nigdy nie wypali się zawodowo, ponieważ jest to dziedzina, która nieustannie się rozwija. Jeśli będziesz starał się za nią nadążać to ciągłe nowości nie pozwolą ci znudzić się tym co robisz.

A.B.: Co wyróżnia Twoje prace fotograficzne na tle innych?

A.D.: Trudno powiedzieć, co wyróżnia moje prace, nie mnie to oceniać. Najlepiej zapytać o to moich klientów, ale mogę trochę opowiedzieć, jak przygotowuję się do realizacji zlecenia. Najpierw przeprowadzam krótki wywiad, staram się jak najlepiej poznać klientów oraz ich oczekiwania co do zdjęć. Pomaga mi to w tworzeniu wyjątkowych, spersonalizowanych realizacji.

A.B.: Czy za spektakularne zdjęcia odpowiada dobry fotograf, czy dobry sprzęt? Jak sądzisz?

A.D.: Dobry fotograf niezależnie od sprzętu zrobi dobre zdjęcia, jednak jeżeli dobry fotograf  jest wyposażony w odpowiedni sprzęt, wtedy możemy spodziewać się spektakularnych efektów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*