Kartuzy. Mieszkańcy mówią „nie” zmianom nazw fragmentów ulic. Już prawie 90 osób podpisało petycję

Kartuzy. Mieszkańcy mówią „nie” zmianom nazw fragmentów ulic. Już prawie 90 osób podpisało petycję

„W tym trudnym czasie cała energia organów samorządowych powinna być skierowana na wsparcie walki samorządu, przedsiębiorstw i mieszkańców z negatywnymi […]

„W tym trudnym czasie cała energia organów samorządowych powinna być skierowana na wsparcie walki samorządu, przedsiębiorstw i mieszkańców z negatywnymi konsekwencjami pandemii oraz lockdownu…” – to fragment petycji mieszkańców Kartuz w sprawie odłożenia sprawy nadania nazw fragmentom ulic do czasu możliwości przeprowadzenia konsultacji społecznych. Wniosek zyskał poparcie kartuskiego magistratu. „Wydzielanie kilkusetmetrowego odcinka ulicy Wzgórze Wolności po to, aby nazwać ją ulicą Św. Jana Pawła II, uważamy za nietrafiony pomysł.” – mówi wiceburmistrz Sylwia Biankowska.

Sprawa nadania nazw fragmentom ulic w Kartuzach doczekała się nawet internetowej petycji, pod którą do tej pory podpisało się prawie 90 osób.  Autorzy petycji proszą kartuską Radę Miejską o wstrzymanie się z dyskusją w tej sprawie, przynajmniej do momentu zakończenia pandemii koronawirusa, a późniejsze decyzje dotyczące ulic sugerują, aby podejmować w procesie konsultacji społecznych.

Reklamy

Jednocześnie, jak czytamy, zwracają uwagę na to, że „dla wielu mieszkańców gminy Kartuzy Jan Paweł II oraz kard. Stefan Wyszyński to postaci wielkiego formatu i symbole walki z komunizmem, dialogu międzyreligijnego, Kościoła otwartego i propagatora wolności. Tym bardziej rozpoczynanie dyskusji o patronacie ulic w czasie, gdy dwóch polskich kardynałów i wielu biskupów zmaga się z zarzutami wspierania pedofilii, jest szczególnie złym pomysłem.”

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kartuzach głos w tej sprawie zabrała nawet posłanka Lewicy Joanna Senyszyn, stawiając bulwersujące – jak stwierdzili radni – zarzuty wobec potencjalnego patrona jednej z nowych ulic, papieża Św. Jana Pawła II. Kartuski samorząd, jak mówi wiceburmistrz Sylwia Biankowska, pozytywnie ocenia inicjatywę powstania petycji w tej sprawie, powołując się na konsultacje społeczne w 2018 roku, podczas których nie oceniono pozytywnie pomysłu nazwania przedłużenia ulicy Kolejowej inaczej niż po prostu ulica Kolejowa.

Większość radnych nie tylko wyraziło odmienne zdanie, ale poszło o krok dalej, a więc przychyliło się do zmiany nazwy ulicy Kolejowej na całym jej odcinku. Podobnie wydzielanie kilkusetmetrowego odcinka ulicy Wzgórze Wolności po to, aby nazwać ją ulicą Św. Jana Pawła II, uważamy za nietrafiony pomysł – tłumaczy S. Biankowska. – Podczas sesji radny Wesołowski zaproponował odłożenie tematu nadawania nazw ulicom na późniejszy termin po przeprowadzeniu konsultacji społecznych w tej sprawie. Niestety większość radnych odrzuciła ten wniosek.

Zastępczyni burmistrza Kartuz podkreśla, że mieszkańcy powinni mieć prawo do wyrażenia swojej opinii w kwestii zmian historycznych nazw ulic, jak i nadawania nazw odcinkom i parkom jeszcze nie nazwanym.

-Wysłuchanie mieszkańców w tej sprawie nie będzie dla gminy kosztowne, nie ma też żadnego powodu, aby się spieszyć z planowanymi zmianami. Wyrażany nadzieję, że radni jako przedstawiciele mieszkańców chętnie się wsłuchają w ich głos i wspólnie z mieszkańcami wybiorą właściwe miejsca do nazwania ich wybranymi imionami – dodaje.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*