Kartuzy. Młodzież sprawdzała wiedzę o „stolicy Kaszub”

Kartuzy. Młodzież sprawdzała wiedzę o „stolicy Kaszub”

Wiedzę o „stolicy Kaszub” i jej historii sprawdzało blisko 40 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy w środę przystąpili do Testu Wiedzy o Kartuzach. Konkurs, zorganizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Janusza Żurakowskiego we współpracy z Urzędem Miejskim, odbył się w gościnnych progach Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kartuzach.

Konkurs był adresowany do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Młodzież musiała zmierzyć się z zagadnieniami takimi jak m. in. historia miasta i zakonu kartuzów, historia i symbolika herbu Kartuz, demografia Kartuz na przestrzeni lat i współcześnie, a także wieloma innymi, dotyczącymi życia miasta, ważnych dla niego postaci, wydarzeń oraz instytucji i organizacji.

Na rozpoczęcie konkursu przybyli burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, Dariusz Las, kierownik Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Elżbieta Reiter, kierownik Wydziału Oświaty, Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego oraz Kinga Seroczyńska, gospodarz miejsca i dyrektor ZSO nr 2.

Reklamy

Dyrektor biblioteki Piotr Smoliński skierował kilka słów do uczestników.

-100-lecie nadania Kartuzom praw miejskich to szczególna okazja, by spojrzeć wstecz na stolicę Kaszub, jej długą i bogatą, ponad 600-letnią historię, wspomnieć ludzi, którzy tutaj żyli i wnieśli szczególny wkład w jej rozwój. kartuzy, które znamy to owoc wspólnego wysiłku kilkudziesięciu pokoleń ludzi, którzy byli przed nami. Dlatego dziękuję wam drodzy uczniowie za obecność na tym konkursie, bo udowadniacie, że to, co było nie minęło, ale trwa nadal w naszych umysłach, sercach i pamięci. Ma znaczący wpływ na to, jacy jesteśmy teraz i jaka będzie dalsza historia naszego miasta. – mówił P. Smoliński.

Kilka słów do uczestników skierował też burmistrz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

-Bardzo ważne jest to, by wiedzieć skąd pochodzimy i znać swoje korzenie. Nasze miasto ma bardzo ciekawą historię i warto się w niej zanurzyć. Gratuluję wam udziału w tym konkursie i życzę powodzenia – zaznaczył Mieczysław G. Gołuński.

12 osób, które najlepiej poradziły sobie z testem, zostanie zakwalifikowanych do finału konkursu, który odbędzie się 29 marca w bibliotece.

Urząd Miejski w Kartuzach (Oprac. A.B.)

DSC_0163

Zdjęcie 1 z 26

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*