Fot.: UM w Gdańsku

Kładka nad Motławą na Ołowiankę z elementami wykończenia z egzotycznego drewna [ZDJĘCIA]

Kładka nad Motławą na Ołowiankę zostanie wykończona elementami z egzotycznego drewna o wyjątkowej trwałości o nazwie Massaranduba.

 

Kierownice_ołowianka_01

Zdjęcie 1 z 3

Fot.: UM w Gdańsku

Massaranduba posłuży do zabudowy tzw. kierownic toru wodnego na Motławie, nad którym powstaje obecnie kładka piesza. Zabudowa wspomnianych kierownic toru wodnego przyczyni się do usprawnienia ruchu na szlaku żeglugowym oraz do zwiększenia bezpieczeństwa w transporcie wodnym na rzece. Prace będą realizowane równocześnie z budową zwodzonej kładki na wyspę i planowane są do końca czerwca br.

 

Zobacz też:  Psy do adopcji z Dąbrówki: schroniskowi weterani [ZDJĘCIA]

 

Tor wodny wyznaczają stalowe pale o długości 20 m, które połączone są tzw. brusami. Przestrzeń miedzy palami od strony toru wodnego wypełnią belki odbojowe o wym. 150×150 mm, wykonane z egzotycznego drewna. Będą one montowane równolegle do brusów. Zdecydowano się na drewno Massaranduba, ponieważ jest naturalnie odporne na biodegradację, a jego trwałość w architekturze ogrodowej wynosi do 50 lat. Drewno to ulega naturalnemu patynowaniu wierzchniej warstwy w skutek czego powstaje srebrzysta powłoka nie zmieniająca parametrów technicznych drewna.

Reklamy

Kładka nad  Motławą na Ołowiankę – stan prac:

Aktualnie trwają prace związane z wykonaniem budynku sterowni dla zwodzonego przęsła mostu oraz przy stałym przęśle kładki od strony ul. Wartkiej. Na przyszły tydzień zaplanowano rozpoczęcie prac drogowych od strony ul. Wartkiej, związanych m.in. z budową kanalizacji deszczowej  i dostosowanie nawierzchni stanowiących dojście do budowanego mostu. 

Nocami w kierunku Gdańska podążają elementy, wykonanej w Zawierciu stalowej konstrukcji kładki. Ostatni transport spodziewany jest w połowie przyszłego tygodnia. Na budowie scalane już są elementy stalowe, poczynając od dźwigarów głównych po pozostałe części konstrukcji mostu.  

 

Kładka najpierw zostanie w całości zmontowana, a następnie przetransportowana na barkach na docelowe podpory. Tam zamontowane zostaną łożyska główne kładki. Zostanie ona również połączona z hydraulicznym mechanizmem podnoszenia. Po zmontowaniu odbędą się się próby ruchowe, a po nich prace wykończeniowe, tj. oświetlenie, nawierzchnia chodnika, wyposażenie kładki, regulacja łożysk i dylatacji.

 

Skomentuj: Kładka nad Motławą na Ołowiankę z elementami wykończenia z egzotycznego drewna [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*