W Garczu otwarto klub „Senior+”. Niedługo ruszą pierwsze zajęcia

W Garczu otwarto klub „Senior+”. Niedługo ruszą pierwsze zajęcia

Najstarsi mieszkańcy Garcza oraz całej gminy Chmielno właśnie zyskali nowe miejsce do spotkań. Klub „Senior+” powstał w ramach ogólnopolskiego programu, dotowanego ze środków rządowych. Nowa świetlica została zlokalizowana w Centrum Integracji Społecznych. Seniorzy będą mogli się tam czuć jak w domu.

Klub Senior+ Garcz fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Pomysł na stworzenie miejsca spotkań dla osób, które ukończyły 60 rok życia oraz zapewnienia im różnego rodzaju sposobów na spędzenie wolnego czasu, pojawił się już w ubiegłym roku. Jak mówi Gabriela Jóskowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielnie, stało się to możliwe dzięki rządowemu projektowi wieloletniemu „Senior+”.

– Klub powstał w pomieszczeniach Świetlicy Wiejskiej w Garczu, które właściwie nie potrzebowały remontu. Aplikowaliśmy więc tylko o środki potrzebne na wyposażenie. Pomieszczenia klubu zostały urządzone, zgodnie z standardami programu.

Reklamy

Klub „Senior+” 

Uroczyste otwarcie klubu miało miejsce w środę, 1 sierpnia. Wtedy też zaprezentowano przytulne wyposażenie pomieszczeń, które służyć będą do spotkań i zajęć. Obecnie klub działać będzie w ramach własnych środków finansowych oraz kadrowych. Jednak już w przyszłym roku planowane jest aplikowanie o środki potrzebne na bieżącą działalność klubu.

– Przymierzamy się właśnie do rozpoczęcia zajęć. Mamy nadzieję, że przez najbliższe miesiące klub rozwinie swoją działalność. Obecnie musimy zebrać grupę 15 seniorów by ruszyć z zajęciami. Chcemy by odbywały się one dwa razy w tygodniu – mówi Gabriela Jóskowska. – Chcemy rozwijać potrzeby edukacyjne, kulturalno-krajoznawcze i inne. Właściwie stawiamy na to, jakie będą oczekiwania uczestników, co będzie budzić ich zainteresowanie.

Klub „Senior+” jest pierwszym miejscem w gminie Chmielno, które będzie służyć aktywizacji osób 60 roku życia. By móc zaplanować działania, jakie zostaną podjęte w tym kierunku, najpierw niezbędne jest przeprowadzenie naboru chętnych uczestników. Jak mówi dyrektor GOPSu, możliwy będzie dowóz uczestników do miejsca spotkań.

– Pierwsza grupa chętnych już zdeklarowały swój udział. Są to panie z Regionalnego Stowarzyszenia Kobiet Niezależnych. Mają już doświadczenie w działaniach społecznych i wolontariackich a więc wpisują się w promocje celów, jakie ma nieść projekt – wyjaśnia Gabriela Jóskowska. –  Wierzymy, że to właśnie one zainicjują i pociągną działalność klubu. Chcielibyśmy by włączyły się w to osoby z terenu całej gminy. 

Na pewno nie zabraknie zajęć ruchowych oraz informatycznych. Klub swoje działania planuje wzorować na działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

02082018_Klub_Senior+_Garcz (1)

Zdjęcie 1 z 6

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*