Kolejna wymiana młodzieży z Chmielna i niemieckiego Hamminkeln

Kolejna wymiana młodzieży z Chmielna i niemieckiego Hamminkeln

Pozostały już tylko wspomnienia po kolejnej polsko – niemieckiej wymianie młodzieży między szkołą z Chmielna i szkołą z Hamminkeln z Niemiec.

42426799_1062934773865167_6651133556552630272_n

Zdjęcie 1 z 17

Uczniowie nawiązali ze sobą kontakt wcześniej, poprzez listy i internet,  natomiast do pierwszego spotkania „na żywo” doszło 12 września, kiedy to uczniowie z Niemiec przylecieli na tydzień do uczniów z rodzin polskich.

Uczniowie z  Niemiec mieszkali w domach swoich polskich kolegów i koleżanek. Pierwszego dnia goście wraz z polskimi uczniami wzięli udział w spotkaniu z Wójtem Gminy Chmielno Jerzym Grzegorzewskim, obejrzeli film promujący Kaszuby w Kinie za Rogiem, a na końcu otrzymali pamiątkowe magnesy.

Reklamy

Podczas tygodniowego pobytu  goście mieli okazję zobaczyć najciekawsze zabytki i miejsca naszego regionu oraz zapoznać się z kulturą nie tylko polską, ale też w szczególności kaszubską. Codzienny kontakt uczniów miał na celu nie tylko rozrywkę ale i edukację.

W trakcie pobytu, uczniowie zwiedzili Sopot, Stare Miasto w Gdańsku, gdzie przepłynęli się statkiem stylizowanym na galeony w kierunku Westerplatte oraz zwiedzili Bazylikę Mariacką. Podczas kolejnych dni zwiedzili Kaszubski Park Mianiatur i Gigantów w Stryszej Budzie, Zamek w Malborku, jak i korzystali z atrakcji, jakie przygotowano dla nich w Centrum Rekreacji „U Stolema” w Ostrzycach.

Podczas ostatniego dnia pobytu w Chmielnie zwiedzili Centrum Promocji i Edukacji Regionu w Szymbarku. Nie zabrakło zabaw na świeżym powietrzu, przy ognisku i na boisku. Grupa polsko – niemiecka miała okazję poznać jak funkcjonują Warsztaty Terapii Zajęciowej w Chmielnie, gdzie przygotowano dla nich zajęcia plastyczne i kulinarne.

Niedziela była dniem spędzonym w rodzinach, gdzie uczniowie niemieccy  mieli okazję poznać tradycje i zwyczaje dnia codziennego. Ostatniego dnia wieczorem odbył się wieczorek pożegnalny. Nie obyło się bez płaczu. Polska młodzież niecierpliwie czeka na maj 2019 roku, kiedy to wybierze się na rewizytę do Niemiec, do nowo poznanych przyjaciół. Nad całością wymiany czuwały ze strony polskiej: Joanna Ławicka i Bożen Żak, a ze strony niemieckiej Marta Wagner i Vanessa Wolf. Wymiana ta odbyła się przy wsparciu finansowemu organizacji Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.

– Pragniemy podziękować Panu Egeniuszowi Trowskiemu za pokaz sztuki garncarskiej, który cieszył się dużym zainteresowaniem Podziękowania składamy na ręce państwa Marii  i Andrzeja Kostuch za zorganizowanie przejażdżki wozami drabiniastymi, dającej uczniom okazję do podziwiania uroków Chmielna i najbliższej okolicy. Bardzo wdzięczni jesteśmy też Lokalnej Grupie Rybackiej za zorganizowanie warszatów regionalnych w swojej siedzibie w Chmielnie – mówią opiekunowie. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*