W Kartuzach rozdawana będzie Konstytucja RP w języku kaszubskim

W Kartuzach rozdawana będzie Konstytucja RP w języku kaszubskim

W najbliższą niedzielę, 11 listopada, członkowie Stowarzyszenia Otwarte Kaszuby oraz organizatorzy Powiatowo-Gminnych obchodów Święta Niepodległości będą rozdawać egzemplarze Konstytucji po kaszubsku. Jeśli pogoda dopisze, wydarzenie będzie miało miejsce na kartuskim rynku. W przeciwnym wypadku w Kartuskim Centrum Kultury.

Publikacja Konstytucji po kaszubsku jest elementem obchodów 100-lecia Niepodległości Polski, jak również wyrazem szacunku do kaszubskiej tożsamości, języka i kultury. Projekt jest współfinansowany przez Powiat Kartuski, odbywa się również przy wsparciu Gminy Kartuzy.

Konstytucja RP także po kaszubsku

Tłumaczenie konstytucji powstało dzięki inicjatywie Stowarzyszenia „Otwarte Kaszuby”. Po raz pierwszy odczytana została podczas uroczystości ku pamięci kaszubskiego działacza Franciszka Kręckiego. Tłumaczenia podjęła się Danuta Pioch – regionalistka i wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 

Reklamy

O inicjatywie tłumaczenia konstytucji, przy okazji uroczystości w Borzestowie, wypowiedział się Krzysztof Rek – przewodniczący Stowarzyszenia „Otwarte Kaszuby”.

„Konstytucja jest prawem, które chroni nas wszystkich – również mniejszości etniczne, czyli Kaszubów. Projekt ten ma bardzo silną wymowę symboliczną. Po pierwsze konstytucja w ten sposób staje się bardziej dostępna dla wszystkich. Przede wszystkim jest jednak podkreśleniem związku pomiędzy Kaszubami a Polską”.

Preambuła Konstytucji RP w języku kaszubskim mogliśmy już posłuchać m.in. podczas obchodów uchwalenia Konstytucji 3 maja w Kartuzach oraz podczas majowego spotkania Remusowego Kręgu w Borzestowie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*