Poznaj kościół pw. św. Wojciecha w Kartuzach!

Poznaj kościół pw. św. Wojciecha w Kartuzach!

Kościół pod wezwaniem św. Wojciecha jest jednym z trzech słynnych kościołów osadzonych w Kartuzach. Pomimo młodego wieku, każdy detal tego budynku niesie za sobą jakąś historię. Na wszystkie z pytań powstających od początków kościoła udało nam się znaleźć odpowiedzi…

 

Kościół pw. św. Wojciecha w Kartuzach / fot. M.F.

Dziewiętnastoletni kościół pod wezwaniem Św. Wojciecha w Kartuzach osadzony jest wśród mieszkalnych bloków na osiedlu Wybickiego. Cmentarz należący do tej parafii znajduje się w lesie w Bilanowie. Wygląd kościoła zawdzięczamy projektowi autorstwa firmy PROKART, którego właścicielką była nieżyjąca już Elżbieta Wilkowska.

Zacznijmy od samego początku… 

Parafia pw. św. Wojciecha w Kartuzach została powołana na mocy dekretu ks. Bpa Jana Bernarda Szlagi z dniem 1 grudnia 1996 roku. Wydzielona została z macierzystej parafii pw. Wniebowzięcia NMP. Budowa murów kościoła trwała od 1996 do 2000 roku. W 1997 roku rozpoczęto prace związane z przygotowaniem projektu oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę. Parafia otrzymała od szkoły fragment działki, co umożliwiło zorganizowanie drogi na procesję dookoła kościoła. Kościół uzyskał również fragment działki od Spółdzielni Mieszkaniowej, co pozwoliło im przygotować się do budowy domu parafialnego.

Reklamy

3 czerwca 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. Kamień ten został wyjęty z fundamentów Katedry w Gnieźnie, gdzie przechowywane są relikwie św. Wojciecha. Wmurowania tego kamienia dokonał Ks. Bp Diecezjalny 25 października 1997 roku.

W 1998 roku została dokończona „tylnia” część kościoła wraz z chórem i wieżą kościelną, na której został zamontowany krzyż. W tym roku wykonano wiele prac ziemnych. Przełożono kanał ciepłowniczy oraz linię wysokiego napięcia, tak aby całość działki mogła zostać zabudowana. Rozpoczęto budowę kaplicy przedpogrzebowej.

Rok 1999 był rokiem, w którym oddano do użytku kaplicę pogrzebową, zakrystię wraz z wyposażeniem oraz dwie salki. Jedną przeznaczoną dla ministrantów i scholi, a w drugiej ruszyła działalność Świetlicy socjoterapeutycznej, w której codziennie może przebywać do 40 dzieci. Tam pod opieką nauczycieli dzieci odrabiają lekcje, uczą się i spędzają czas wolny. W tym okresie rozwinęła swoją działalność schola „Effatha”. Powiększyła się liczba ministrantów i lektorów, zaczęły rozwijać się nowe wspólnoty w parafii.

Wielki Jubileusz 2000

Rok Wielkiego Jubileuszu 2000 był czasem wielu nabożeństw związanych z obchodami Millennium. Powstały kolejne wspólnoty Róż Różańcowych, rozpoczęła się Duchowa Adopcja Życia Poczętego, swoje prace kontynuowała Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa. Był to też czas pracy na budowie. Połączono obie części kościoła i oddano go w całości do użytku. Założono wszystkie instalacje i nagłośnienie. W nowym obiekcie o właściwej powierzchni można już było spokojnie się modlić.

[Not a valid template]Ostatecznie kościół to jedno pomieszczenie, natomiast nad zakrystią znajdują się dwie salki parafialne, a pod nią kaplica przedpogrzebowa wraz z chłodnią. Budowa murów kościoła trwała od 1996 – 2000 roku. Potem stopniowo, z roku na rok kościół był wykańczany. 

Relikwia patrona wmurowana w kościół 

Miejsce wmurowania kamienia węgielnego / fot. M.F

Jak już wcześniej zostało wspomniane, 3 czerwca 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. Kamień ten został wyjęty z fundamentów Katedry w Gnieźnie, gdzie przechowywane są relikwie św. Wojciecha. Wmurowania tego kamienia dokonał Ks. Bp Diecezjalny 25 października 1997 roku.

-Kamień węgielny jest związany z tytułem parafii. Ponieważ parafia jest pod wezwaniem Świętego Wojciecha, to kamień z Gniezna jako miejsca spoczynku tego świętego wydawał się najbardziej właściwy– mówił ks. proboszcz Marek Trybowski. 

Kamień ten poświęcił Ojciec św Jan Paweł II w czasie swojej pielgrzymki do Polski/Gniezna w 1997 roku.

W momencie kanonizacji siostry Faustyny ks. proboszcz Marek Trybowski wystąpił z prośbą do kardynała Macharskiego, który w tym czasie był z biskupem w Krakowie. Za jego pośrednictwem siostry, które opiekują się relikwiami w Łagiewnikach umożliwiły mu ich nabycie.

Wygląd i historia od środka 

[Not a valid template]W oknach kościoła umieszczono witraże przedstawiające świętych i błogosławionych Kościoła. Są to:

  • Św. Jan Paweł II;
  • Bł. Ks. Michał Sopoćko;
  • Sługa Boży Kard. Stefan Wyszyński;
  • Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko;
  • Św. Hubert;
  • Św. Paweł,
  • Św. Jan Maria Vianney;
  • Św. Juda Tadeusz;
  • Św. Bernadetta Soubirous;
  • Siostra Łucja;
  • Św. Katarzyna Laboure;
  • Św. Małgorzata Alacoque;
  • Św. O. Pio;
  • Św. Albert Chmielowski;
  • Św. Matka Teresa z Kalkuty;
  • Św. Faustyna Kowalska;
  • Bł. Karolina Kózkówna;
  • Św. Teresa od Dzieciątka Jezus;

ponadto są dwa witraże, w których umieszczono symbole siedmiu sakramentów. W szczycie kościoła z jednej strony jest także „Stworzenie świata” a z drugiej „Zmartwychwstanie”.

[Not a valid template]Ołtarz przedstawia miejsca związane z życiem i działalnością św. Wojciecha. Wykonany został w technice sgraffito, wedle przewidywanego projektu kościoła. Projekt jest autorstwa firmy PROKART którego właścicielką była nieżyjąca już Elżbieta Wilkowska. Cały ołtarz główny poświęcony jest św. Wojciechowi. Również nad ołtarzem znajduje się jego figura. 

[Not a valid template]Krzyż na placu przykościelnym został postawiony na pamiątkę pierwszych Misji Św. które odbyły się w parafii w 2001 roku. Zwyczajem jest, że z racji misji stawia się krzyż przy kościele.

Wspólnoty parafialne

Żywy Różaniec – spotkania w II piątek miesiąca, godz. 15.00
Róże Różańcowe
Ministranci – spotkania w poniedziałki, godz. 18.30
Lektorzy – spotkania w środy, godz. 18.30
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – spotkania w piątki, godz. 18.30
Młodzieżowa Wspólnota Ewangelizacyjna
Zespół Totus Tuus – spotkania w piątki, godz. 18.30
Schola Effatha – spotkania w soboty, godz. 10.30
Straż Honorowa – spotkania w I piątki miesiąca, godz. 18.30
Świetlica Caritas – spotkania od poniedziałku do piątku, w godz. 13.00 – 17.00
• Duchowa Adopcja Życia Poczętego
• Domownicy Boga
• Wspólnota Ojca Pio
• Ruch Szensztacki

Duszpasterze, którzy pracowali na parafii

ks. Dariusz Knut (1997 – 2003)
ks. Grzegorz Weis (2001 – 2005)
ks. Piotr Stoltman (2003 – 2007)
ks. Michał Roschek (2005 – 2007)
ks. Wojciech Głogowski (2007 – 2013)
ks. Bogdan Kozłowski (2007 – 2014)
ks. Karol Pobłocki (2013 – 2016)
Ks. Łukasz Delewski (2014-2019)
Ks. Aleksander Lipkowski (2016-2019)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*