Łapalice. Zamek będzie zalegalizowany – co to oznacza?

Łapalice. Zamek będzie zalegalizowany – co to oznacza?

Wygląda na to, że przed słynnym zamkiem w Łapalicach jest całkiem świetlana przyszłość. Jak poinformował wczoraj na sesji Rady Miejskiej burmistrz Kartuz Mieczysław G. Gołuński, gmina otrzymała od konserwatora „zielone światło” na legalizację tego obiektu, a tym samym podjęcie działań, związanych z jego przyszłością. „Jest duża szansa na to, że obiekt w Łapalicach będzie się rozwijał…” – przekonywał włodarz.

Sprawa zamku w Łapalicach to jeden z tych tematów, które wracają jak bumerang, czy to na sesjach Rady Miejskiej w Kartuzach, czy w kuluarowych dyskusjach. O obiekcie pisaliśmy kilkakrotnie – pod koniec 2021 roku radni z klubu PiS apelowali, aby na terenie zamku znalazł się monitoring, a później przewodniczący tego klubu Tyberiusz Kriger pytał samorząd o działania, związane z zabezpieczeniem obiektu.

Sam zamek zaś stał się miejscem nieformalnych wycieczek turystycznych, czy odwiedzin – w zeszłym roku nawet pewien entuzjasta muzyki klubowej, znany jako „BimBo” nagrał tam „Video Live Mix”, będący 20-minutowym połączeniem dyskotekowych przebojów, zilustrowanych ujęciami z drona. Teraz okazuje się, że zamek może mieć całkiem świetlaną przyszłość.

Reklamy

Zobacz również: Radny alarmuje ws. zamku: „Jakie działania są podejmowane w związku z nieodpowiednim zabezpieczeniem obiektu?”

-Zrobiliśmy krok milowy jeśli chodzi o sprawę tego obiektu – poinformował na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Kartuzach burmistrz Mieczysław G. Gołuński. – Był zastój w tej sprawie, związany z decyzjami po stronie konserwatora, ale w zeszłym tygodniu dostaliśmy od konserwatora „zielone światło” na zakończenie projektu i ustalenie przyszłości tego obiektu. To bardzo dobra wiadomość, że możemy zalegalizować budowlę, którą trudno byłoby dzisiaj, również ze względu na ogromne koszta, zutylizować.

Włodarz na obradach przekonywał, że jest więc duża szansa na to, że obiekt w Łapalicach będzie się rozwijał i że jest zainteresowanie takimi działaniami. Jak sądzicie, jaka w obecnej sytuacji jest przyszłość łapalickiego zamku?

Zobacz również: „Video Live Mix” nagrany na zamku. Zobacz!

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*