5 lipca oficjalne odsłonięcie muralu „Kobiety Wolności” na przystanku PKM Gdańsk Strzyża

5 lipca oficjalne odsłonięcie muralu „Kobiety Wolności” na przystanku PKM Gdańsk Strzyża

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk zaprasza na uroczyste odsłonięcie muralu „Kobiety Wolności”, które odbędzie się 5 lipca 2019 r., o godz. 11:00, na przystanku PKM Gdańsk Strzyża. W wydarzeniu udział wezmą m.in. bohaterki przedstawione na muralu oraz ich rodziny. Mural jest jednym z wydarzeń zorganizowanych przez Samorząd Województwa Pomorskiego w ramach ogłoszonego w 2019 r. przez pomorski sejmik Roku Wolności i Solidarności.

– W tym roku obchodzimy 30. rocznicę wolnej Polski, a rola kobiet, często marginalizowana na kartach historii, była w tamtych czasach szczególnie ważna – mówi marszałek województwa Mieczysław Struk. – Ten mural jest naszym symbolicznym hołdem dla wszystkich pań, które w okresie PRL działały w opozycji demokratycznej i walczyły o wolną Polskę. Wszyscy znamy męską część tej historii opowiedzianą przed laty w filmie „Człowiek z żelaza”, a teraz przyszła pora na „Kobiety z muralu”.

Na powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych przedstawionych zostało łącznie kilkadziesiąt kobiet z całej Polski, które w latach PRL zaangażowane były w działalność opozycyjną. Są wśród nich zarówno powszechnie znane postacie, jak Anna Walentynowicz, Joanna Duda Gwiazda, Alina Pieńkowska lub Henryka Krzywonos, jak i takie, które dzięki muralowi PKM mają szansę być ponownie przypomniane i docenione. Bohaterki namalowane zostały na filarach wiaduktu PKM, aby w ten sposób symbolicznie podkreślić, że to One były filarami solidarnościowego ruchu, który doprowadził do upadku komunizmu w Polsce. Na pierwszym filarze jest ich kilka, na kolejnych coraz więcej, a na ostatnim cały tłum.

Reklamy

Symbolicznym zwieńczeniem muralu i kwintesencją jego idei jest ściana w tle na przyczółku za filarami. Znalazła się tam sylwetka nazywanej kiedyś poetką „Solidarności”, ale zapomnianej przez historię, Jadwigi „Jagody” Piątkowskiej, siedzącej przy maszynie do pisania, z której ulatuje tekst wiersza „Ewie – moje 12-letniej córeczce”. Po obu stronach tej ściany widoczne są dźwigi stoczniowe oraz napisany solidarycą tytuł całego dzieła: „Kobiety Wolności”.

Pomysłodawcami muralu są Pomorska Kolej Metropolitalna i Samorząd Województwa Pomorskiego. Za projekt i wykonanie odpowiadają artystki z RedSheels, które wcześniej malowały m.in. słynny mural Kory w Warszawie. Partnerami muralu są „Gazeta Wyborcza Trójmiasto” i „Wysokie Obcasy” – organizatorzy ogólnopolskiej akcji „Kobiety na mury”, w którą wpisany został nowy mural powstający na przystanku PKM Gdańsk Strzyża.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*