Muzeum Kaszubskie w Kartuzach: zabawki dziecięce [ZDJĘCIA]

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach: zabawki dziecięce [ZDJĘCIA]

W Dzień Dziecka w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach otwarta została wystawa prezentująca zabytkowe i współczesne zabawki, wykonane przez twórców ludowych, inspirowanych wzornictwem kaszubskim. Wystawa została przygotowana we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego w ramach projektu pt. „Zaczarowany świat dziecka. Odtworzenie dawnych gier i zabawek kaszubskich wraz z warsztatami rzeźbiarskimi i tkackimi”.

muzeum_kaszubskie-003_800x509

Zdjęcie 1 z 22

Waldemar Kaiser

–  W Kartuzach mieszkał i tworzył Aleksander Majkowski – przypomina Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego. –  Za jego namową Franciszek Treder zajął się kolekcjonowaniem sprzętów rybackich, rolniczych, meblarskich a także zabawek ludowych. Zabawki umieszczane na szczytach dachów domów wzbudzały jego ogromne zainteresowanie. Tworzyli je artyści ludowi, stolarze. Najczęściej jednak wyrabiali je dla swoich pociech rodzice i dziadkowie. Obecnie wielu wytwórców drewnianych zabawek prezentuje swoje wyroby na jarmarkach kaszubskich, czy też forach kaszubskiej twórczości ludowej. Jednych zachwycają innych mniej, jedno jest pewne kultywują piękne, kaszubskie tradycje rękodzielnicze – zapewnia dyrektor Kąkol.

Zobacz też: II Gminny Konkurs Wiedzy o Franciszku Trederze [ZDJĘCIA, WYNIKI]

Reklamy

Wiele z zabawek pozostaje w bliskim związku z rzeźba ludową, stąd też na wystawie znalazły się i takie działa sztuki ludowej. Ekspozycję tworzą między innymi lalki szmaciane wykonywane przez Alicję Steinkę, ptaszki Józefa Bonka oraz  marionetki,  szopki ruchome i rzeźby Ireny Brzeskiej. 

Skomentuj: 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*