Uwaga! Oszuści podszywający się pod pracowników ZUS

Uwaga! Oszuści podszywający się pod pracowników ZUS

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ponownie docierają sygnały o oszustach podszywających się pod pracowników ZUS. Po odwróceniu uwagi ofiary, okradają ją.

U 81-letniego mieszkańca Gdańska pojawiły się dwie kobiety podające się za pracownice ZUS, które jakoby chciały sprawdzić czy otrzymał on tzw. „trzynastą emeryturę”. Po odwróceniu uwagi okradły go ze wszystkich oszczędności.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że wizyty pracowników poza placówkami ZUS, odbywają się jedynie w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to kontrola u płatników składek. Prowadzą ja wyłącznie inspektorzy kontroli na podstawie upoważnienia. Jest ona zawsze zapowiadana wcześniej. Inspektor informuje o niej doręczając zawiadomienie. Przed kontrolą Inspektor musi okazać legitymację służbową i upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Drugi to kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W takim wypadku pracownik ZUS może przyjść do naszego domu lub innego miejsca, które wskazaliśmy w zwolnieniu jako miejsce pobytu w czasie choroby i sprawdzić, czy wykonujemy zalecenia lekarskie. Każdy pracownik ZUS przeprowadzający kontrolę posiada legitymację.

Reklamy

W razie wątpliwości co do tożsamości osoby przedstawiającej się jako pracownik ZUS pod numerem 22 560 16 00 można poprosić o pomoc w zweryfikowaniu sprawy i potwierdzenie tożsamości pracownika.

Wiadomości pocztą elektroniczną ZUS wysyła wyłącznie do klientów, którzy zdecydowali się na taką formę kontaktu i zawsze są one wysyłane od indywidualnego opiekuna. Wszystkie inne informacje wysyłane pocztą elektroniczną rzekomo w imieniu ZUS mogą zawierać wirusy i nie należy ich otwierać.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*