Pamiętaj! Akcja „Znicz”

Pamiętaj! Akcja „Znicz”

Pierwsze dni listopada, jak co roku prowadzą nas na cmentarze. 1 listopada przeżywamy Dzień Wszystkich Świętych a 2 listopada Dzień Zaduszny. W tych dniach większość z nas uda się na cmentarze, gdzie są groby naszych bliskich. Pogrążeni w zadumie czasem zapominamy o naszym bezpieczeństwie. Aby przeżyć te dni spokojnie i bezpiecznie, kartuscy policjanci zwracają się z apelem o rozwagę – w szczególności apelują do kierujących pojazdami i do osób odwiedzających cmentarze.

W czasie policyjnej akcji „ZNICZ 2018” trwającej od środy 31 października do niedzieli 4 listopada policjanci prowadzić będą wzmożone działania na terenie powiatu kartuskiego polegające na:

· utrzymaniu płynności ruchu i przejezdności tras komunikacyjnych w rejonie cmentarzy,

Reklamy

· udzielaniu informacji na temat organizacji ruchu i o miejscach parkingowych w rejonie cmentarzy,

· kierowaniu kierujących pojazdami na najbliższe parkingi samochodowe,

· ułatwianiu przejazdu pojazdom uprzywilejowanym (w razie potrzeby),

· eliminowaniu z ruchu nietrzeźwych kierujących,

·reagowaniu na nieprawidłowe zachowanie się pieszych powodujących zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym (nagłe wtargnięcie na jezdnię, przekraczanie jezdni w miejscach niedozwolonych, niewłaściwe korzystanie z dróg i poboczy),

· niedopuszczeniu do popełnienia przestępstw lub wykroczeń w rejonie lub w związku z prowadzonymi działaniami (kradzież samochodów i innego mienia, włamania do samochodów i kradzieże akcesoriów),

· zdecydowanym reagowaniu na przypadki nieprawidłowego parkowania pojazdów,

· zwracaniu uwagi na właściwe używanie świateł zewnętrznych pojazdów,

· prowadzenie kontroli prędkości w miejscach zagrożonych,

· eliminowaniu z ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 12 ton z wyłączeniem autobusów (w tym okresie, w dniu 31 października w godz. 18.00 – 22.00 i 1 listopada w godz. 8.00 – 22.00 obowiązuje te pojazdy ograniczenie ruchu).

Policja prosimy także wszystkich użytkowników dróg o zwrócenie uwagi w dniu 1 listopada na organizacji ruchu drogowego w pobliżu cmentarzy i dróg dojazdowych.

Czytaj też: Wszystkich Świętych – zmiana organizacji ruchu w Kartuzach i Żukowie

Policja apeluje o:

· zwracanie uwagi na oznakowanie dróg i ulic gdyż wystąpią przypadki zmian w organizacji ruchu, a jazda „na pamięć” może być przyczyną wypadku.

· stosowanie się do znaków i poleceń policjantów regulujących ruchem,

· ograniczenie prędkości i zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach cmentarzy i innych miejsc o dużym nasileniu ruchu pieszego,

– parkowanie tylko w miejscach do tego wyznaczonych w sposób umożliwiający swobodny ruch pieszych i innych pojazdów,

· nie pozostawianie w samochodach rzeczy wartościowych, pamiętając o przysłowiu „okazja czyni złodzieja”,

· dokładne zamykanie drzwi i okien w naszych pojazdach,

· osobom przyjezdnym zalecamy pozostawienie swoich pojazdów na parkingach strzeżonych lub na terenie posesji osób odwiedzanych,

– jeżeli tylko to możliwe udajmy się na cmentarze pieszo lub autobusami komunikacji miejskiej, a zaoszczędzimy sobie i innym stresów i problemów z parkowaniem.

P A M I Ę T A J !!!

· Na terenie cmentarzy „kieszonkowcy” uważnie obserwują osoby pozostawiające koło nagrobków torebki, odzież, rowery, itp. Obserwują również osoby oddalające się w celu np. nabrania wody lub wyrzucenia śmieci.

· Ta krótka chwila wystarczy, aby złodziej mógł dokonać kradzieży. Dlatego też – choćby tylko na chwilę oddalamy się zabierajmy ze sobą swoją własność.

· Znajdując się w tłoku torebkę miejmy przed sobą, najlepiej trzymając za pasek i przyciskając ją ręką do ciała.

· Nie wkładajmy portfeli i dokumentów do tylnych kieszeni spodni.

Jeden Komentarz

  1. Przyda się Yanosik w te dni, żeby nie stac w korkach i żeby nie co chwilę zatrzymywanym przez policję

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*