Region. Dla Pomorzan kolej na pierwszym miejscu

Region. Dla Pomorzan kolej na pierwszym miejscu

Urząd Transportu Kolejowego opublikował raport z funkcjonowania rynku kolejowego w Polsce. Województwo pomorskie niezmiennie utrzymuje w nim pierwsze miejsce. Jednocześnie z kolei skorzystało w naszym regionie 46,7 mln podróżnych. „Łącznie w najbliższych latach planowany jest zakup aż 35 nowych pociągów” – zapowiada marszałek Mieczysław Struk.

Każdego roku Urząd Transportu Kolejowego bada rynek kolejowych przewozów pasażerskich, m. in. liczeni są pasażerowie w pociągach. W 2021 roku wskaźnik wykorzystania kolei na Pomorzu wyniósł 19,9.

Warto dodać, że w pandemicznym roku 2020 wskaźnik wynosił 15,9, co i tak było najwyższą wartością w kraju. Na drugim miejscu znalazło się województwo mazowieckie (13,6), a na trzecim Dolny Śląsk (7,8). Wskaźnik dla województwa pomorskiego jest też o prawie 3 razy wyższy niż średnia ogólnopolska.

Reklamy

Statystyki pokazują również, że na Pomorzu najwięcej pasażerów, bo ponad 8,3 mln, korzysta ze stacji Gdynia Główna, a na drugim miejscu jest stacja Gdańsk Główny. Warto przypomnieć, że samorząd województwa realizuje wiele projektów, związanych z kolejnictwem.

-To między innymi elektryfikacja PKM, budowa bajpasu kartuskiego. Jesteśmy w trakcje zakupu taboru kolejowego, zarówno dla aglomeracji, jak i połączeń regionalnych, a niedługo ogłosimy przetarg na zakup składów o napędzie hybrydowym – zapowiada marszałek Mieczysław Struk. – Łącznie w najbliższych latach planowany jest zakup aż 35 nowych pociągów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*