Region. Świadczenie z ZUS-u trafi na konto jeszcze przed świętami

Region. Świadczenie z ZUS-u trafi na konto jeszcze przed świętami

Osoby, których świadczenie wypłacane jest 25 grudnia nie muszą się obawiać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak co roku, dołożył starań, żeby pieniądze trafiły do wszystkich przed świętami. Coraz więcej beneficjentów woli otrzymywać świadczenia na konto w banku, niż czekać na wizytę listonosza.

21 grudnia ZUS przekazał poczcie emerytury i renty, które doręczane będą przez listonoszy. Powodów do obaw nie mają także beneficjenci, u których termin wypłaty przypada na pierwszy dzień miesiąca. Świadczenia, doręczane przez listonoszy trafią na pocztę 28 grudnia.

Jeszcze wcześniej świadczenia otrzymają Ci, którzy pobierają je na rachunek bankowy. Coraz więcej seniorów wybiera tę bezpieczną metodę przekazywania świadczeń w postaci przelewów. Obecnie z tej formy korzysta prawie 78 proc. rencistów i emerytów, którzy pobierają świadczenia z oddziału ZUS w Gdańsku i 73 proc. oddziału w Słupsku. Jeszcze dekadę temu decydowało się na to zaledwie 45 proc. seniorów.

Reklamy

Nad obawą przed nowymi technologiami przeważają korzyści i wygoda korzystania z własnych pieniędzy. Przelew na konto to gwarancja terminowego otrzymania świadczenia. Jeśli ktoś z klientów ZUS skarży się, że nie dostał emerytury na czas to często jest to efekt tego, że przekaz pocztowy został zbyt późno dostarczony do domu lub czeka nieodebrany na poczcie. Zdarza się, że senior wyjeżdża i świadczenia nie ma kto odebrać.

Wówczas pieniądze mogą trafić z powrotem do ZUS. Przelew bankowy wyklucza takie sytuacje. Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu zwiększa ryzyko kradzieży lub oszustwa. Zwiększone „ubankowienie” pozwala także na ograniczenie kosztów, związanych obrotem gotówkowym ponoszonych przez budżet, czyli wszystkich obywateli.

Osoby, które ubiegają się o różnego rodzaju zasiłki z ZUS-u powinny pamiętać, żeby we wnioskach, które składają samodzielnie lub za pośrednictwem swojego płatnika składek, wskazywać numer rachunku bankowego. W przeciwnym wypadku pieniądze przyniesie listonosz albo ubezpieczony będzie je musiał odebrać na poczcie.

W każdej chwili można zmienić formę pobierania świadczenia i wskazać konto bankowe zamiast operatora pocztowego. Nie ma także przeszkód, aby zmienić numer rachunku bankowego. Można to zrobić wypełniając” wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce”. Jednak ZUS zmieni też numer konta jeśli otrzyma zwykłe pismo z prośbą o zmianę danych do przelewu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*