Region. Uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o RKO

Region. Uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o RKO

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS jest już dostępny formularz RKO-U w języku ukraińskim Za jego pomocą uchodźcy z Ukrainy mogą składać wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To świadczenie na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał Rodzinny Kapitał Opiekuńczy obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 23 lutego 2022 r. z powodu wojny. Rodzice mogą otrzymać do 12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.

Rodzic może zdecydować czy chce otrzymywać świadczenie w wysokości 500 zł przez 24 miesiące, czy w wysokości 1 000 zł przez 12 miesięcy. ZUS udostępnił specjalny wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w języku ukraińskim (RKO-U). Wniosek można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Reklamy

Do złożenia wniosku niezbędny jest polski numer identyfikacyjny PESEL rodzica i dziecka, adres e-mail, polski numer telefonu, a także numer rachunku bankowego w Polsce. Prawidłowe złożenie wniosku przez PUE ZUS, pozwoli na jego automatyczną obsługę i skróci czas przyznania świadczenia.

Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje od miesiąca złożenia wniosku. ZUS przekaże świadczenie na wskazany numer rachunku bankowego. Co ważne, uchodźcy z Ukrainy, którzy uzyskali numer PESEL UKR w marcu 2022 r., nie muszą się martwić , jeśli złożą wniosek w kwietniu, że świadczenie za marzec im przepadnie.

Zakład przyzna im świadczenia od miesiąca uzyskania numeru PESEL UKR. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuję uchodźcom za czas pobytu z dziećmi w Polsce. W sprawie rodzinnego kapitału opiekuńczego obywatele Ukrainy otrzymają pomoc w każdej placówce ZUS, podczas e-wizyty, na infolinii pod numerem telefonu 22 444 02 55 od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 18 oraz za pośrednictwem e-maila wysłanego na adres ua@zus.pl.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*