Fot. CC0 Public Domain

The 2017 World Rubik’s Cube Championship: Kaszubi w natarciu

Czworo zawodników z Pomorza bierze udział w rozpoczynających się w czwartek, 13 lipca Mistrzostwach Świata w układaniu kostki Rubika w Paryżu. The 2017 World Rubik’s Cube Championship zakończy się 16 lipca.

Fot. CC0 Public Domain

 

W Mistrzostwach Świata w układaniu kostki Rubika w Paryżu bierze udział 32 Polaków w tym czworo zawodników z Pomorza. Kaszuby reprezentują Grzegorz Jałocha z Gdyni, Marta Żywicka z Sopotu, Marek Pepke z Rumii, Maciej Czapiewski z Brus. W sumie w trwających  4 dni zawodach, rozgrywanych w 18 kategoriach, uczestniczy około 1100 zawodników z niemal 70 krajów świata.

Zobacz też: Ćwierćmaraton w Przodkowie: biegi towarzyszące [ZDJĘCIA]

Wśród nich między innymi Michał Pleskowicz – rekordzista kraju, Maciej Czapiewski – rekordzista w konkurencji 2x2x2, Jakub Kipa – mistrz w układaniu kostki stopami czy Wojciech Knott, laureat Mistrzostw Europy w konkurencji Rubik’s Clock. Już niebawem najlepsi „speedcuberzy” zmierzą się podczas dziewiątych Mistrzostw Świata w układaniu kostki Rubika organizowanych 13-16 lipca w Paryżu w Docks de Paris. Najlepsi rozwiązują tę łamigłówkę w 5 sekund – rekord świata Australijczyka Feliksa Zemdegsa to 4.73 sekundy!

Reklamy

Uczestnicy mistrzostw będą rywalizować w takich konkurencjach, jak układanie kostki za pomocą jak najmniejszej liczby ruchów, z zamkniętymi oczami, jedną ręką czy stopami. Punktem kulminacyjnym będzie jednak układanie klasycznej kostki Rubika na czas. Organizatorzy przygotowali pulę nagród w wysokości 20 700 euro, a najwyższa możliwa wygrana to 3000 euro. To duże kwoty, szczególnie że spora część uczestników nie osiągnęła jeszcze pełnoletności.

 The 2017 World Rubik’s Cube Championship: szanse polskiej reprezentacji

Nasi reprezentanci mają duże szanse na dobre wyniki, ponieważ od lat znajdują się w światowej czołówce. Podczas ostatnich Mistrzostw Europy, które odbyły się w 2016 roku w Pradze, zdobyli jedenaście medali, z czego aż pięć złotych, natomiast z Mistrzostw Świata w 2015 roku w São Paulo przywieźli cztery krążki – trzy srebra i jeden brąz.

– Kostka Rubika i związane z nią zawody cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Rekord świata pobity podczas pierwszych Mistrzostw Świata w Budapeszcie w 1982 roku nie robi już na nikim wrażenia. Jak podaje na swojej stronie Polskie Stowarzyszenie Speedcubingu, ówczesny rekordzista z wynikiem 22.95 sekund zajmowałby w dzisiejszym światowym rankingu 31182 miejsce! – mówi Ewa Turowska – koordynator ds. marketingu z firmy TM Toys sp. z o.o., która jest dystrybutorem kostki Rubika w Polsce.

Oprócz rywalizacji w różnych kategoriach, podczas zawodów odbędzie się także Pierwszy Puchar Narodów kostki Rubika, podczas którego zawodnicy z poszczególnych krajów będą rywalizować w trzyosobowych drużynach. Na widzów i uczestników w Docks de Paris czekają też liczne atrakcje: animacje, stoiska, wystawy, gry planszowe, puzzle i inne ciekawostki związane z najsłynniejszą łamigłówką świata.

Skąd się wzięła kostka Rubika?

Kostka Rubika powstała w 1974 roku. Jej pomysłodawca – węgierski architekt Ernö Rubik – chciał za jej pomocą rozwijać wyobraźnię przestrzenną u studentów. Sam po raz pierwszy układał ją ponad miesiąc. Kostka szybko okazała się ogromnym hitem na całym świecie – łącznie sprzedano ponad 450 milionów egzemplarzy, co oznacza, że posiada ją 5,8% światowej populacji. To czyni ją najlepiej sprzedającą się zabawką wszechczasów. Łamigłówkę rozwiązują m.in. piosenkarz Justin Bieber, aktorzy Will Smith i Chris Pratt czy piłkarz David Silva.

Układanie zabawki polega na stosowaniu odpowiednich algorytmów. Najlepsi robią to w czasie poniżej pięciu sekund, ale istnieją ponad 43 tryliony możliwych kombinacji. Już w 1995 roku obliczono, że wszystkie z nich można rozwiązać w maksymalnie 20 ruchach. Numer ten nazywany jest numerem Boga, a skojarzona kombinacja algorytmem Boga.

Organizatorami Mistrzostw Świata w układaniu kostki Rubika 2017 są World Cube Association oraz Design Your Cube. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.rubiksworldparis2017.com.

Skomentuj: The 2017 World Rubik’s Cube Championship: Kaszubi w natarciu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*