Woda w J. Klasztornym Dużym nadaje się na kąpielisko

Woda w J. Klasztornym Dużym nadaje się na kąpielisko

„Rekultywacja jezior kartuskich przynosi efekty. Poznaliśmy wyniki badań jakości wody Jeziorze Klasztornym Dużym. Okazuje się, że woda w nim spełnia wymagania określone przepisami prawa dla kąpielisk, a przy tym jest znacznie czystsza niż we wszystkich istniejących kąpieliskach w regionie” – informuje Urząd Miejski w Kartuzach.

Gmina Kartuzy od początku realizacji projektu oczyszczania kartuskich jezior, poza właściwym procesem rekultywacji, prowadzi także równolegle działania związane z systematycznym monitoringiem jakości wód w jeziorach.

Sezon wakacyjny w pełni, więc postanowiliśmy sprawdzić, jaka jest efektowność przeprowadzonych dotychczas działań rekultywacyjnych pod kątem przydatności wody w kartuskich jeziorach do kąpieli.

Reklamy

W lipcu KPWiK Sp. z o. o. zleciło certyfikowanemu laboratorium zbadanie próbek wody w Jeziorze Klasztornym Dużym (w miejscu tworzonego przyszłego kąpieliska) pod kątem spełnienia wymagań parametrów wody określonych dla kąpielisk – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością̨ wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (Dz. U. z dnia 11.02.2019 r., poz. 255).

Zobacz również: Kartuzy. Kąpielisko z plażą miejską w niedalekiej przyszłości?

Otrzymane dane porównano również z tegorocznymi wynikami badań wody w czterech kąpieliskach na terenie powiatu kartuskiego oraz z parametrami dopuszczalnymi dla kąpielisk, które określa rozporządzenie. Wyniki analizy przedstawiono w poniższej tabeli.

Z zaprezentowanych danych wynika, że woda w Jeziorze Klasztornym Dużym spełnia wymagania określone przepisami prawa dla kąpielisk, a przy tym jest znacznie czystsza niż we wszystkich istniejących kąpieliskach w regionie. Zgodnie z zapisami „Rozporządzenia”, jakość wody w jeziorze klasyfikuje się jako „doskonała”, nadająca się do kąpieli.

Urząd Miejski w Kartuzach (Oprac. A.B.)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*