Zbiornik Stara Orunia

Zbiornik Stara Orunia: znaleziono kapsułę czasu z 1869 r. [ZDJĘCIA]

Zbiornik Stara Orunia będzie w niedalekiej przyszłości stanowił jedną z atrakcji Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Obiekt jest obecnie remontowany. W trakcie robót znaleziono kapsułę czasu pochodzącą z 1869 roku.

Zbiornik_Stara_Orunia1_fot_Michal_Klugmann

Zdjęcie 1 z 5

Fot.: Michał Klugmann, Grzegorz Bukal

Na zalakowaną butelkę wmurowaną w ceglaną konstrukcję budowli natknęli się w ubiegłym tygodniu pracownicy firmy remontowej. Niestety, mimo zamknięcia listu do przyszłych pokoleń w zakorkowanej butelce, pisany atramentem dokument mocno wyblakł i wymaga pilnej konserwacji.

 Zobacz też: Gdański Szlak Wodociągowy nową atrakcją turystyczną [ZDJĘCIA]

– Właśnie rozpoznajemy możliwości konserwacji dokumentu, co pozwoli nam na odczytanie treści przesyłki – mówi Jacek Skarbek prezes Zarządu GIWK Sp. z o.o. – Ta wiadomość z końca XIX wieku zainspirowała nas do tego, aby przygotować przesłanie dla kolejnych pokoleń – dodaje.

Reklamy

Zbiornik Stara Orunia wybudowany został w 1869 roku. Mieszkańcom Gdańska dostarczał wodę do połowy XX wieku. Z eksploatacji wyłączony został w latach 70-tych ubiegłego wieku. Dziś korzystają z niego nietoperze. W 2018 roku zostanie udostępniony do zwiedzania, jako jeden z obiektów Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Oczywiście, poza okresem jesienno-zimowym. W tym czasie nadal będzie miejscem hibernacji nietoperzy.

Remont Zbiornika Stara Orunia jest dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020.

Skomentuj: Zbiornik Stara Orunia: znaleziono kapsułę czasu z 1869 r. [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*