Historycznie, teatralnie, plastycznie, a nawet literacko… Trwa intensywny cykl spotkań Akademii Mirabelek [ZDJĘCIA]

Historycznie, teatralnie, plastycznie, a nawet literacko… Trwa intensywny cykl spotkań Akademii Mirabelek [ZDJĘCIA]

Od czerwca 2019 roku trwa cykl warsztatów o tematyce historycznej z elementami literatury, plastyki, teatru dla dzieci w wieku 8-12 lat z terenu Gminy Somonino. Podczas sześciomiesięcznego cyklu uwaga dzieci zostanie skierowana na historię XX wieku, dziedzictwo kulturowe oraz lokalną historię naszej „Małej Ojczyzny”. Spotkania w ramach Akademii będą odbywa się raz w miesiącu, w sobotę, w okresie wakacyjnym częściej – również w tygodniu.

[Not a valid template]

Czerwcowe spotkanie miało charakter zapoznawczy. Dzieci na początku robiły plakat – drzewa Mirabelki ze swoimi imionami oraz skojarzeniami ze słowem historia. Następnie zostały wprowadzone w motyw przewodni projektu, który został zainspirowany książką Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka”, czyli niezwykłą historią zmieniającego się świata opowiadaną z punktu widzenia drzewa, które rosło kiedyś w Warszawie. Stąd też nazwa projektu. Uczestnicy projektu będą rozwija wybrane tematy poruszone w książce. Integracje zakończono warsztatami filcowania na mokro i każdy uczestnik mógł zabrać swoje dzieło sztuki do domu.

Następne spotkanie „Mirabelka w teatrze” odbyło się w połowie lipca. Były to warsztaty twórczego myślenia z wykorzystaniem metody teatru kamishibai, czyli twórcze opracowanie wartości miłości i patriotyzmu. Dzieci tworzyły też własne opowieści w teatrze obrazkowym.

Reklamy

W sobotę, 20 lipca 2019 roku miały miejsce kolejne pracowite warsztaty Akademii pn. „Nie taka historia straszna”. Najpierw dzieci w formie krótkiego filmu miały wprowadzenie w tematykę symbolów narodowych. Potem robiliśmy kotyliony i orzełki. W fazie drugiej wielkie papierowe przedsięwzięcie, czyli lapbooki z książek o tematyce historycznej. Dla tych, którzy skończyli szybciej, była też chwila wytchnienia na kolejny odcinek serialu „Wielka wojna w małych rękach”.

O kolejnych wydarzeniach w ramach Akademii będziemy informować na bieżąco. Cykl Akademii skończy się w listopadzie. Projekt jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Odbywa się pod patronatem medialnym zKaszub.info.

Akademia Mirabelek jest to cykl warsztatów o tematyce historycznej z elementami literatury, plastyki, teatru dla dzieci w wieku 8-12 lat z terenu Gminy Somonino. Podczas sześciomiesięcznego cyklu uwaga dzieci zostanie skierowana na historię XX wieku, dziedzictwo kulturowe oraz lokalną historię naszej „Małej Ojczyzny”. Spotkania w ramach Akademii będą odbywa się raz w miesiącu, prawdopodobnie w sobotę, w okresie wakacyjnym częściej – również w tygodniu. Łącznie odbędzie się 11 spotkań. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Do projektu kwalifikować będziemy grupę do 20 osób, w przypadku dużego zainteresowania jakimś spotkaniem dopuszcza się utworzenie grupy do 25 osób za zgodą prowadzącego zajęcia. Celem głównym projektu jest kształtowanie świadomego własnej tożsamości dziecka poprzez upowszechnianie i popularyzację wiedzy o historii Polski XX wieku, oraz odkrywanie historii swojej „małej ojczyzny”. Celem pośrednim projektu jest także promocja czytelnictwa wśród dzieci.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*