Region. Ponad 4,6 mln zł dla szkół podstawowych. Wśród nich placówki z Somonina, Kartuz i Żukowa

Region. Ponad 4,6 mln zł dla szkół podstawowych. Wśród nich placówki z Somonina, Kartuz i Żukowa

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej w pomorskich gminach będą realizowane kolejne działania z zakresu edukacji morskiej i żeglarskiej. Chodzi przede wszystkim o organizację dodatkowych zajęć oraz letnich obozów żeglarskich dla uczniów szkół podstawowych, a także szkolenia dla nauczycieli. Działania dotyczą m.in. trzech gmin z powiatu kartuskiego – Kartuzy, Somonino i Żukowo.

Umowy na dofinansowanie projektów zostały podpisane dzisiaj 20 października 2021. Marszałek Mieczysław Struk wręczył także przedstawicielom ośmiu pomorskich samorządów symboliczne czeki informujące o dofinansowaniu.

Głównym celem wszystkich projektów jest rozszerzenie oferty edukacyjnej szkół podstawowych o zajęcia pozalekcyjne dla uczniów z zakresu edukacji morskiej i żeglarskiej. Wśród nich wymienia się np. szkolenia z nawigacji morskiej z elementami astronomii oraz warsztaty językowe z elementami komunikacji morskiej. Bardzo ważne będą teoretyczne i praktyczne zajęcia żeglarskie połączone z nauką bezpiecznego zachowania się na wodzie.

Reklamy

Zaplanowano też letnie obozy żeglarskie oraz wyjazdy edukacyjne, w tym wycieczki do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Akwarium Gdyńskiego czy rejsy statkami połączone ze zwiedzaniem portów.

Dodatkowo, wśród dzieci i młodzieży promowane i upowszechniane będą zawody, związane z gospodarką morską i nadmorskim położeniem regionu. W projektach przewidziano bowiem organizację warsztatów dla uczniów z doradztwa zawodowego, jak również udział w targach pracy oraz wizyty w zakładach pracy i szkołach profilowanych o charakterze morskim.

Ze wsparcia skorzystają także nauczyciele, którzy będą mogli podnieść swoje kompetencje w zakresie prowadzenia zajęć i przekazywania wiedzy związanej z edukacją morską.

Projekty będą realizowane do końca grudnia 2022 roku. w szkołach podstawowych w 15 pomorskich miastach i gminach. Będą to: Cedry Wielkie, Suchy Dąb, Trąbki Wielkie, Kartuzy, Somonino, Żukowo, Kępice, Kolbudy, Przywidz, Pszczółki, Gdańsk, Pruszcz Gdański, Rzeczenica, Czarne oraz Stegna. Z oferty edukacyjnej i szkoleniowej skorzysta tam prawie 2800 dzieci i 200 nauczycieli.

Łączna wartość wszystkich podpisanych umów to ponad 5,43 mln zł, z czego 4,61 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Dotacje z Europejskiego Funduszu Społecznego zostały przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*