Ponad 4000 rowerów, w tym zarówno jednoślady elektryczne, jak również tradycyjne – to czeka nas w ramach reaktywacji „Mevo” na Pomorzu. Ich operatorem będzie hiszpańska firma, odpowiedzialna też za rowery miejskie w miastach, takich jak Barcelona, Paryż czy Helsinki. System będzie składał się z ponad 700 stacji, wcześniej zaś było ich 660. Nowe stacje „Mevo” pojawią się m. in. w Kartuzach, Żukowie i Sierakowicach.
Wiadomości
Kartuzy. Sylwia Leyk stanie na czele powiatowego sanepidu: „Będziemy zachęcać do szczepień…”
Nie tylko na czele Kartuskiego Centrum Kultury, ale również Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej od nowego roku stanie nowa osoba. Jest nią Sylwia Leyk, znana m. in. jako radna woj. pomorskiego, która dotychczas zajmowała się w jednostce księgowością. „Sprawy zarządcze stacji sanitarno-epidemiologicznej nie są mi obce. (…) Będziemy zachęcać do szczepień, jako jednostka sanitarna, realizująca zadania z dziedziny epidemiologi, musimy być ich ambasadorami” – podkreśla.
Chmielno. VI Chmieleńskie Spotkanie z Mikołajem. Zobacz wideo!
Mikołaj zawitał do gminy Chmielno. Najmłodsi mieszkańcy pierwsi mieli zaszczyt spotkać go po mszy w chmieleńskim kościele. Towarzyszył temu m. in. kiermasz świąteczny w GOKSiR w Chmielnie. Mikołaj odwiedził wszystkie sołectwa w gminie. Filmujący to wydarzenie elf Piotr został porwany przez Mikołaja i jego elfa Andrzeja z OSP Miechucino, by spotkać się z grzecznymi dziećmi i by rozdać im prezenty. Wójt Michał Melibruda podziękował Mikołajowi osobiście, złożył również serdeczne życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2022. Zobacz materiał kanału Chmielno TV!
Chmielno. Chmieleńskie Gwiżdże 2021. Zobacz wideo!
Dziś śpiewanie kolęd kojarzy nam się ze wspólnym, rodzinnym wykonywaniem pastorałek przy wigilijnym stole lub po prostu z noworocznym koncertem w telewizji. Coraz rzadziej spotkać można barwny pochód kolędników, chodzących od domu do domu, z szopką i życzeniami świątecznymi. W Każdym regionie kolędnicy przybierali odmienną, charakterystyczną lokalnie formę, często też nazywani byli różnymi gwarowymi określeniami. Na Kaszubach mówiło się o Gwiazdce bądź Gwiżdżach albo Gwiszczach. Zobacz materiał kanału Chmielno TV!
Rozmowy w Perełce – Bernard Grucza: „Polski Ład to dowód na to, że rządzący pomyśleli, by pomóc w terenie…”
Wójt Sulęczyna Bernard Grucza w ramach cyklu „Rozmowy w Perełce” podsumował miniony rok jeśli chodzi o inwestycje w swojej gminie, skutki pandemii dla samorządu oraz relacje z radnymi. Ponadto odniósł się do przyszłorocznego budżetu, istoty Polskiego Ładu oraz tego, czy za 2 lata ponownie będzie ubiegał się o fotel szefa magistratu. Czy wieloletni włodarz postanowi „przekazać samorządową pałeczkę” komuś innemu? Zachęcamy do wysłuchania wywiadu!
Region. Świadczenie z ZUS-u trafi na konto jeszcze przed świętami
Osoby, których świadczenie wypłacane jest 25 grudnia nie muszą się obawiać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak co roku, dołożył starań, żeby pieniądze trafiły do wszystkich przed świętami. Coraz więcej beneficjentów woli otrzymywać świadczenia na konto w banku, niż czekać na wizytę listonosza.
Region. Przyjęto budżet woj. pomorskiego na 2022 rok
Ponad 1,3 mld zł – to kwota, która w budżecie województwa pomorskiego na kolejny rok będzie przeznaczona na wydatki. Dochody z kolei wyniosą ok. 1,2 mld zł. Radni województwa przyjęli plan finansowy na rok 2022. Decyzja została podjęta podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego.
Sierakowice. Sukces uczennic ZSP w konkursie „Młodzi Pomorzanie – przyszłość Europy”
Uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach ponownie osiągnęły sukces. Dominika Płotka, Kinga Domaszk i Anna Machola wygrały konkurs „Młodzi Pomorzanie – przyszłość Europy”, organizowany przez Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” ze wsparciem europosła Janusza Lewandowskiego, partnera konkursu i fundatora nagrody głównej.







