Wiadomości

Kartuzy. „Bałagan” w miejscach szczególnych. „To nie tylko efekty zabawy sylwestrowej…”

Kartuzy. „Bałagan” w miejscach szczególnych. „To nie tylko efekty zabawy sylwestrowej…”

Posylwestrowy bałagan na ulicach, związany z pozostałościami po fajerwerkach, to – niestety – pewnego rodzaju norma, z którą do czynienia mamy co roku. Niestety, w niektórych miejscach szczególnych, na przykład przy ważnych pomnikach, również zauważyć można nieporządek, spowodowany nie tyle zabawą w ostatnią noc w roku, co niedawnymi zawiejami i śnieżycami. Na problem zwraca uwagę jeden z naszych czytelników.

rpt

Banino. „Cudownie” na spotkaniu noworocznym

„Zéńdzenié bëło baro ùdóné”, „Było cudownie”, „Jak na gwiôzdã przëstało, móm i jô legitimacjã ZKP” – takie i wiele innych komentarzy pojawiło się na forach internetowych po spotkaniu opłatkowo-noworocznym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Pokazało ono, że ludzie pragną się spotykać, chcą brać udział w życiu społeczności, a nawet współtworzyć jej kulturowy obraz.

Kaliska. Jest wiata przystankowa, jest petycja ws. „zaginionego” przystanku

Kaliska. Jest wiata przystankowa, jest petycja ws. „zaginionego” przystanku

Początek roku 2022 to niewątpliwie czas rozwiązania „przystankowych” problemów w Kaliskach. W miejscowości stoi już długo oczekiwana wiata przystankowa, co więcej, wygląda na to, że „zaginiony” przystanek, o którym mówił na jednej z sesji sołtys Marek Landowski, zostanie wkrótce przywrócony. Do urzędu trafiła już petycja w tej sprawie, pod którą podpisało się prawie 130 mieszkańców miejscowości.

Żukowo. Rekordowa liczba mieszkańców na terenie gminy. „To duże wyzwanie i odpowiedzialność dla samorządu…”

Żukowo. Rekordowa liczba mieszkańców na terenie gminy. „To duże wyzwanie i odpowiedzialność dla samorządu…”

Kolejny rok – kolejny rekord liczby mieszkańców gminy Żukowo, zameldowanych na pobyt stały lub czasowy. Na koniec grudnia 2021 roku liczba ta wyniosła 41 743. To o 1327 więcej niż na koniec 2020 roku. „Liczymy, że wsparcie rządowe będzie kierowane przede wszystkim do takich gmin jak nasza, do miejsc gdzie ludzie chcą mieszkać” – mówi burmistrz Wojciech Kankowski.

Kartuzy. Rok 2021 przełomowy w relacjach na linii samorząd – radni?

Kartuzy. Rok 2021 przełomowy w relacjach na linii samorząd – radni?

W ciągu ostatnich 12. miesięcy na linii kartuski samorząd – Rada Miejska działo się sporo. I chociaż nie doszło do oczekiwanego zakopania topora wojennego, niektórzy radni zauważyli potrzebę dialogu z burmistrzem, deklarując jednocześnie dalszą współpracę z pozostałymi rajcami. Co istotne, ci sami członkowie rady postanowili wystąpić ze swoich klubów i działać jako radni niezależni. Ostatnia w 2021 roku sesja dała też przykład tego, jak wiele się zmieniło – A. Dawidowski i A. Pryczkowski, niegdyś zrzeszeni w jednym klubie radnych, w pewnym momencie wdali się w ostrą „pyskówkę”. Poszło o wypowiedź A. Pryczkowskiego, dotyczącą rzekomego „hamowania” sprawy obwodnicy Kartuz przez wszystkich, którzy uczestniczyli w spotkaniu w tej sprawie.