Dzień Jedności Kaszubów: turniej w Baśkę [ZDJĘCIA, WYNIKI]

Dzień Jedności Kaszubów: turniej w Baśkę [ZDJĘCIA, WYNIKI]

Turniej w Baśkę, rozegrany w niedzielę, 20 marca w hali sportowej w Szemudzie z okazji Dnia Jedności Kaszubów, zgromadził około 200 zawodników. Gracze rywalizowali między innymi o puchary i telewizory.

Dzien-Jednosci-Kaszubow-814_800x517

Zdjęcie 1 z 42

maksymalna liczba znaków 256

Fot.: Waldemar Kaiser 

Pierwotnie baśkarze mieli zagrać w remizie OSP w Bojanie. Ta jednak okazała się za mała. Baśka bowiem na Kaszubach to wciąż bardzo popularna gra. 

Reklamy

Zobacz też: Puchar Kaszub w Baśkę 2016 w Lipuszu [ZDJĘCIA, WYNIKI]

– Baśkarze próbowali pobić własny rekord, który wynosi 232 zawodników i został ustanowiony w Sierakowicach – mówi Mirek Ugowski, organizator zawodów. – W ubiegłym roku w Sulęczynie była podobna ilość zawodników – dodaje prezes. 

Zawodnicy startowali w kategorii indywidualnej pań i panów oraz drużynowej i par. Rozegrali 3 rundy po 40 rozdań. Rywalizacja w poszczególnych kategoriach była bardzo wyrównana, a o końcowych wynikach decydowały minimalne różnice punktowe. Zwyciężył Jan Jamrus – Białogóra, który minimalną różnicą małych punktów wyprzedził Bogdana Miszke – z Remusa Żelistrzewo Na trzecim miejscu został sklasyfikowany Jarosław Wycech – Chłopcy Cewice, który osiągnął wspaniały wynik. Kolejne miejsca zajęli: Mariusz Lorek – Orły Klawkowo, Ryszard Koziróg – Białogóra, Hubert Poerling – Karo Starzyno, Stanisław Wendt – Orły Karczemki, Edmund Lademan – Spica Szemud, Wojciech Kawski – MIR-WO Łasin, Kazimierz Ekman – Baszta Bytow.

Turniej par po pięknej walce wygrali Bogdan Miszka i Dariusz Skóra z Remusa Żelistrzewo, którzy wyprzedzili Białogórę – Jana Jamrusa i Andrzeja Maszkego. Tym samym Bogdan Miszka zrewanżował się Janowi Jamrusowi za porażkę indywidualną. Na trzecim miejscu rywalizację ukończyli kolejni wygrani turnieju MIR-WO Łasin – Wojtek Kawski i Mirosław Lipowski, którzy wspólnie z kolegami zwyciężyli także drużynowo. Pechowe czwarte miejsce dla rewelacji turnieju Chłopców z Cewic – Jarosław Wycech i Kazimierz Ramczyk. Kolejne miejsca przypadły Dragonom z Gdyni Mieczysławowi Balewskiemu i Andrzejowi Czarnieckiemu oraz parze Baszty Bytów – Ireneuszowi Paszkemu i Kazimierz Ekmanowi.

Najlepszym zespołem turnieju okazał się MIR-WO Łasin z Grudziądza. On to wyjechal z Szemudu z pucharem Dnia Jedności Kaszubów. Zespół grał w następującym składzie: kpt. Wojciech Kawski, Wojciech Ciernicki, Franciszek Kawski, Lipowski Mirosław. Drugie miejsce przypadło Mocarzom z Białogóry w składzie: kpt. Andrzej Maszke, Marek Baran, Jan Jamrus, Ryszard Koziróg. Niespodziankę sprawili Chłopcy z Cewic, którzy, zajmując trzecią lokatę, odnieśli jednocześnie swój największy sukces sportowy. Chłopcy z Cewic wystąpili w następującym składzie: kpt. Dariusz Woźniak, Kazimierz Ramczyk, Jarosław Woźniak, Jarosław Wycech. Kolejne miejsca zajęły następujące zespoły: Dragon Gdynia, RemuS Żelistrzewo, Klimek Grudziądz, Szpela Władysławowo, Szemud Na Wzgórzu, Tornado Lębork, Baszta Bytów

Baśkarze rywalizowali w odnowionej hali, która jak tradycja mówi, jest takim Wembley baśkarzy. Dodatkowo baśkarzom przygrywała orkiestra dęta z Szemuda i po raz pierwszy towarzyszyła transmisja onbr, która połączyła Bojano i Szemud. Na pewno organizatorzy Dnia Jedności Kaszubów wyznaczyli nowy trend, ponieważ tak duża liczba uczestników powoduje, że wydarzenie musi się odbywać na dwóch halach sportowych. Gminie Szemud należą się wielkie podziękowania za przygotowanie tak dużej imprezy. Ukłon także w stronę Wójta Ryszarda Kalkowskiego, który osobiście przyjechał wręczyć nagrody dla najlepszych zawodników.

Baśkarze zapraszają w majowy weekend do Nowej Karczmy, gdzie walczyć będą o Szablę Wybickiego i cztery telewizory.

Skomentuj: Dzień Jedności Kaszubów: turniej w Baśkę [ZDJĘCIA, WYNIKI]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*