Echa dziejów naszych. Cmentarz ewangelicki w Szklanej

W czerwcu 2023 roku Szkoła Podstawowa im. ks. Anastazego Sadowskiego w Lisich Jamach napisała projekt „Echa dziejów naszych. Cmentarz ewangelicki w Szklanej.” w ramach programu fundacji Orlen „Czuwamy! Pamiętamy!

W sierpniu Szkoła otrzymała grant w wysokości 15 tys. złotych na realizację projektu, który ma na celu upamiętnienie cmentarza, miejsca ważnego z perspektywy historii naszej najbliższej okolicy. W realizację projektu zaangażowano uczniów szkoły, okolicznych mieszkańców, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Drugi Kierz oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Marzëbiónczi”.

Głównym założeniem projektu jest uporządkowanie miejsca cmentarza, wytyczenie ścieżki, która prowadzić będzie do miejsca, w którym powstanie pomnik z tablicą upamiętniającą dawnych mieszkańców – wyznawców religii ewangelickiej.

Reklamy

Projekt ma również na celu ustalenie nazwisk osób spoczywających w tym miejscu, co wysiłkiem wielu osób zostało częściowo wykonane. Naoczni świadkowie ostatnich pochówków na cmentarzu w Szklanej swymi opowieściami w znacznej mierze przyczyniają się do gromadzenia wartościowych informacji o tym miejscu.

Uroczyste odsłonięcie tablicy planowane jest w kwietniu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*