Festiwalu Trzech Kultur Kociewie-Kaszuby-Kujawy odbył się Festiwalu Trzech Kultur – Kociewie-Kaszuby-Kujawy po sąsiedzku w Janiej Górze (Wiosce Chlebowej) gm. Świetakowo z okazji jubileuszu 150-lecia kół gospodyń wiejskich. KGW z Chwaszyna wzięło udział w dwóch konkursach.

W trakcie festiwalu członkinie kół gospodarstw wiejskich z Kaszub, Kociewia i Kujaw prezentowały się między innymi śpiewając, tańcząc i gotując. Wysłychały też prelekcji Marii Pająkowskiej-Kęsik pt. „Różnorodność kulturowa Kociewia”, dra Jacka Lindnera pt. „Różnorodność kulturowa Kujaw” oraz Bernarda Hinza „Różnorodność kulturowa Kaszub”.
Zobacz też: KGW Chwaszczyno na ukraińskim festiwalu [ZDJĘCIA]
Koło z Chwaszczyna wzięło udział w dwóch konkursach ogłoszonych przez organizatorów festiwalu: kulinarnym oraz na najciekawsze stoisko upamiętniające jubileusz 150 lat tradycji kół gospodyń wiejskich. Kluski ziemniaczane, które wykonały Aleksandra Nosel i Anna Tesmer cieszyły się ogromnym powodzeniem.
Przygotowana przez KGW Chwaszczyno ekspozycja, ukazującą historię koła, była rozbudowana i wielopłaszczyznowa. Ukazywała między innymi kultywowanie sztuki haftu kaszubskiego, przywiązanie do życia w wielopokoleniowych rodzinach: dbałość o dokumentowanie historii koła i obecność w mediach. Nic więc dziwnego, że
Tak rozbudowaną ekspozycję jurorzy Festiwalu Trzech Kultur nagrodzili I miejscem.
– KGW z Chwaszczyna poza udziałem w konkursach, również zaprezentowało swoje umiejętności na scenie. Grupa taneczna ROSA zatańczyła żywiołowy taniec bollywood’u Chica Chica. Zespół Wokalny KASZUBKI wystąpił z 30 min koncertem utworów kaszubkich oraz przybliżyl widzom Kaszubskie Nuty. A grupa kabaretowa zaprezentowała wiecznie żywy skecz „Wakacje u babci”.
W trakcie trwania festiwalu panie z kółka hafciarskiego czuwały na naszym stoisku nad tym, aby uczestnicy imprezy mogli namacalnie spróbowć technik nie tylko haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej, ale również wyszywania metodą krzyżykową i szydełkową.
Skomentuj: Festiwal Trzech Kultur: triumf KGW z Chwaszczyna





![XVII Powiatowa Gimnazjada w piłce ręcznej w Sulęczynie [WYNIKI]](https://www.zkaszub.info/wp-content/uploads/2016/03/XVII-Powiatowa-Gimnazjada-w-pilce-recznej-w-Suleczynie-WYNIKI-150x150.jpg)
![XII Blues w Leśniczówce 2018 [ZDJĘCIA]](https://www.zkaszub.info/wp-content/uploads/2018/07/Blues-w-Lesniczowce-2018-zKaszub.info-22-150x150.jpg)




Najnowsze komentarze