Kartuzy. 96. rocznica powrotu Kaszub Środkowych do Macierzy

96. rocznica powrotu Kaszub Środkowych do Macierzy

Z okazji 96. rocznicy powrotu Kaszub Środkowych do Macierzy odbędzie się w Kartuzach 7 lutego uroczystość patriotyczna, na którą zapraszają Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński wraz ze zrzeszoną społecznością kaszubską.

Fot.: pixabay.com
11 listopada 1918 roku Polska po 146 latach zaborów odzyskała niepodległość, lecz bez Śląska i Pomorza. Kaszubi i Kociewiacy powrotem do Macierzy mogli radować się dopiero w 1920 roku, po wejściu w życie postanowień traktatu wersalskiego, wieńczącego konferencję pokojową.

Zobacz też: Verba Sacra w Wejherowie z Danutą Stenką

Warto wspomnieć, że podczas jej trwania do Paryża udali się przedstawiciele społeczności kaszubskiej: Antoni Abraham z Północnych Kaszub i Tomasz Rogala z Kaszub Południowych, by przedstawić oczekiwania naszych ojców i domagać się przyłączenia Kaszub do Polski.

Reklamy

W przejęciu Pomorza Gdańskiego brali udział żołnierze Frontu Pomorskiego pod wodzą generała Józefa Hallera. 18 stycznia 1920 roku wkroczyli do Torunia, a następnie wyzwalali kolejno miasta nadwiślańskie, Kociewie i Kaszuby. Jeden z oddziałów „błękitnej armii” gen. Hallera, a mianowicie 1 Pułk Ułanów Krechowieckich, 8 lutego 1920 roku wkroczył, od strony Ręboszewa, do Kartuz. „Hallerczyków” witano owacyjnie na kartuskim rynku. W imieniu społeczności kaszubskiej za przywrócenie powiatu kartuskiego do Macierzy dziękował nowy starosta Emil Sobiecki.

Następnego dnia wojsko udało się do Wejherowa, a stamtąd do Pucka, gdzie dojechał z Torunia gen. Haller ze świtą starszych oficerów i dyplomatów, by uroczyście dokonać 10 lutego 1920 roku Zaślubin Polski z Morzem. Jak wynika z różnych źródeł, sam „Błękitny Generał” odwiedził Kartuzy pod koniec lutego 1920 roku, gdy wizytował wyzwolone miasta Pomorza Gdańskiego, ponadto był w naszym mieście jeszcze w 1922 i 1927 roku.

W roku ubiegłym zorganizowano na terenie kartuz pierwsze uroczyste obchody tego wydarzenia historycznego, które w tym roku godzi się kontynuować, a tym samym ocalić je od zapomnienia.

Z okazji 96. rocznicy powrotu Kaszub Środkowych do Macierzy odbędzie się w Kartuzach 7 lutego b.r. uroczystość patriotyczna, na którą zapraszają Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński wraz ze zrzeszoną społecznością kaszubską. O godz. 12.15 w kościele pw. św. Kazimierza (przy Rynku) zostanie odprawiona msza święta w intencji naszej Małej Ojczyzny. Po mszy odbędzie się przemarsz pocztów sztandarowych, delegacji oraz gości pod figurę Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, gdzie nastąpi złożenie okolicznościowej wiązanki kwiatów jako symbolu oddania hołdu Zasłużonym dla Kartuz i Wolności Kaszub. Dalsza część uroczystości będzie kontynuowana w sali Urzędu Miejskiego. Po odśpiewaniu hymnów zostanie wygłoszony referat okolicznościowy, a następnie z koncertem pieśni patriotycznych wystąpi Kartuski Chór Męski pod kierownictwem Mateusza Trepkowskiego. Na zakończenie przewidziano poczęstunek.

Skomentuj: 96. rocznica powrotu Kaszub Środkowych do Macierzy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*