KGW Chwaszczyno: „Kaszubki” wystąpiły w Pałacu Prezydenckim [ZDJĘCIA]

KGW Chwaszczyno: „Kaszubki” wystąpiły w Pałacu Prezydenckim [ZDJĘCIA]

KGW Chwaszczyno znowu na salonach! Zespół wokalny „Kaszubki”został zaproszony do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie na spotkanie pod hasłem „Tradycja jest Kobietą”, zorganizowane z okazji jubileuszu 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich.

zespol_kaszubki_palac_prezydencki001

Zdjęcie 1 z 6

KGW Chwaszczyno

Spotkanie odbyło się w piątek, 13 maja w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.  Uczestniczyły w nim delegacje kół gospodyń i innych organizacji kobiecych z terenu całej Polski.  Gości podejmowała Pierwsza Dama, p. Agata Kornhauser-Duda. W spotkaniu uczestniczyły także minister Małgorzata Sadurska, Szef Kancelarii Prezydenta RP oraz Barbara Fedyszak-Radziejowska, Doradca Prezydenta RP. Wśród zgromadzonych nie zabrało też Przewodniczącej Rady Krajowej KGW p. Bernadetty Niemczyk oraz p. Wandy Waleriańczyk – organizatorki licheńskich zjazdów kół gospodyń i innych organizacji kobiecych z terenu polskiej wsi.  Oprawę muzyczną uroczystości stworzyły cztery zespoły działające w strukturach kół gospodyń wiejskich, wywodzące się z różnych regionów Polski. Polskę Północną reprezentował zespół „KASZUBKI”.

Zobacz też: KGW Chwaszczyno na ukraińskim festiwalu [ZDJĘCIA]

Zespoły wykonały po dwa utwory w części oficjalnej spotkania, a później zaprezentowały się publiczności w repertuarze dowolnym.  – „KASZUBKI” podczas prezentacji w pałacu prezydenckim starały się w jak największym zakresie pokazać i przybliżyć wszystkim uczestnikom spotkania nasz kaszubski folklor, jego piękno i naszą odmienność – zapewniają członkinie zespołu.

Reklamy

Zespół wykonał wyłącznie utwory kaszubskie. Były to pieśni i piosenki ludowe oraz znanych twórców z terenu Kaszub, m. in. i mieszkańców Chwaszczyna – Kazimierza Jastrzębskiego i Tomasza Fopke.  Dla urozmaicenia występu, zespół zaprezentował również utwory instrumentalne – polki.

Publiczność usłyszała język kaszubski, poznała bogactwo melodii kaszubskich pieśni, a także zobaczyła i usłyszała brzmienie kaszubskich instrumentów ludowych –  burczybasu włosowego i  diabelskich skrzypiec. Te ostatnie szczególnie zainteresowały Pierwszą Damę. Zachwyt budziły też  barwne kaszubskie stroje ludowe.

Kilka minut, które Pani Prezydentowa spędziła w gronie naszego zespołu wypełniła ciepła i serdeczna rozmowa. Na ręce Pani Prezydentowej trafiły upominki – przekazana przez OKiS w Żukowie ceramika, zdobiona motywami haftu kaszubskiego oraz prześliczny album o Żukowie autorstwa p. Macieja Kosycarza, a także upominek od zespołu – płyta z kolędami kaszubskimi „Kolędy z Kaszub – Chwaszcziń skô Kòlãda” nagrana przez zespół w 2015 r – informują panie z zespołu „Kaszubki”.

Skomentuj: KGW Chwaszczyno: „Kaszubki” wystąpiły w Pałacu Prezydenckim [ZDJĘCIA]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*