Kolejne dzieło Rady Oddziałów Środkowych ZK-P. Tablica o koronacji Królowej Kaszub

Kolejne dzieło Rady Oddziałów Środkowych ZK-P. Tablica o koronacji Królowej Kaszub

Pod koniec wielkiej ceremonii odpustowej kustosz sianowskiego sanktuarium podziękował Radzie Oddziałów Środkowych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego za ufundowanie tablicy upamiętniającej koronację Matki Boskiej Sianowskiej na Królową Kaszub, 4 września 1966 r. Tablica stanęła po prawej stronie bramy wejściowej na plac przykościelny od strony Kartuz, po przeciwległej stronie tablicy ufundowanej w roku ubiegłym, a prezentującej dzieje sanktuarium.

Na nowej tablicy jest unikatowe zdjęcie, na którym biskup Kazimierz Józef Kowalski klęczy tuż po dokonanym akcie. Po jego obu stronach są księża prałaci asystujący mu przy tym wielkim wydarzeniu. Obaj byli więźniami obozów koncentracyjnych i obaj zawdzięczali życie Mateńce Sianowskiej. Byli to księża Franciszek Grucza i Józef Bigus. Obok jest skrótowy opis przebiegu koronacji, a poniżej treść przemowy poety kaszubskiego Jana Trepczyka, w której po kaszubsku dziękował on Ojcu Świętemu Pawłowi VI i biskupom (siedmiu) za ten akt.

J. Trepczyk urodził się w przysiółku Stryszej Budy (obecnie Staniszewa) w parafii sianowskiej. Był bliskim przyjacielem ks. prał. F. Gruczy, również urodzonego w tej parafii. Obaj są autorami tej pięknej przemowy. Nad zdjęciem J. Trepczyka, którego w bieżącym roku obchodzimy 30-lecie śmierci (stąd ogłoszony jest patronem tego roku) jest tekst słynnej pieśni „Kaszëbskô Królewô” śpiewanej na całych Kaszubach, a także daleko poza nimi, m. in. w Kanadzie za sprawą polonijnego chóru „Lëdowô nóta”, który w swoim sztandarze umieścił wizerunek Kaszubskiej Królowej.

Reklamy

Symbolicznej inauguracji tablicy dokonali działacze Środkowych Partów ZKP. Zebrali się tuż przed sumą odpustową, by wspólnym zdjęciem dokonać oficjalnego jej przekazania dla tysięcy pielgrzymów nawiedzających kaszubskie sanktuarium.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*