Koza „hitem” kartuskiego deptaka

Koza „hitem” kartuskiego deptaka

Na kartuskim deptaku pojawiła się dziś rzeźba kozy. To prywatna inicjatywa jednego z kartuskich przedsiębiorców, sfinansowana przez Wiesławę i Jacka Markowskich z córkami.

Figura kozy nawiązuje do bardzo znanej i popularnej kaszubskiej piosenki „Tata i kòza”. Jak pisze Tomasz Fopke, pierwszą zwrotkę i refren napisał Jan Trepczyk z Prokowa, dziadek Franciszka Kwidzińskiego – kierownika Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby, który dopisał pozostałe zwrotki.

Piosenkę rozpropagował też Aleksander Tomaczkowski, któremu często przypisuje się autorstwo. Był on znanym kaszubskim folklorystą i mieszkańcem Kartuz, kierownikiem żukowskiego zespołu Bazuny, ale również instruktorem muzycznym w RZPiT Kaszuby.

Reklamy

Dodatkową atrakcją będzie to, że przy figurze zamontowano urządzenie, które będzie wygrywało tę i kilka innych znanych kaszubskich melodii. W ten sposób „koza” będzie promować naszą kaszubską kulturę. Warto zaznaczyć też, że koza w tradycji i kulturze jest symbolem witalności i płodności, więc dla osób odwiedzających miasto spotkanie z nią będzie dobrą wróżbą na przyszłość.

Urząd Miejski w Kartuzach, Oprac. A.B.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*