Muzeum w Wejherowie

Muzeum w Wejherowie: zbiory Majkowskich w konserwacji

Zbiory, które Franciszka Majkowska przed śmiercią swoje dzieła przekazała do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, trafiły do konserwacji. Rysunkami Franciszki i negatywami Aleksandra zajęła się pracownia Renova Art ze Szczecina.

zbiory_majkowskich001

Zdjęcie 1 z 6

Fot.: Renova Art

Dzięki dotacji otrzymanej od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu finansowemu samorządu powiatu wejherowskiego udało się poddać konserwacji dzieła rodzeństwa Majkowskich.

Zobacz też: TriCity Trail Półmaraton w Wejherowie wygrali Rolbieccy [ZDJĘCIA]

Poddane odnowieniu negatywy celuloidowe i szklane oraz diapozytywy są źródłem, które ukazują działalność oraz życie Majkowskich na Kaszubach. Wśród 144 przedmiotów znalazły się obrazy, na których widać Majkowskiego jako badacza kaszubskich terenów, uwieczniającego tradycje i obyczaje regionu na początku XX wieku. W zbiorze znajdują  się dokumenty przedstawiające pracę zawodową Majkowskiego jako lekarza w gdańskim szpitalu, a także lekarza wojskowego w okresie pierwszej wojny światowej m.in. na terenie Francji. Utrwalona została również działalność Muzeum Kaszubsko-Pomorskiego, a także działalność szkoły haftu założonej przez Franciszkę. Większa część materiału ilustruje żucie prywatne rodzeństwa, a mianowicie: wycieczki, spotkania oraz życie codzienne w Kościerzynie.

24 maja 2016r. zostały przekazane renowacji negatywy oraz rysunki i projekty haftu z lat ok. 1910-1960. Odnowieniu podjęła się pracownia Renova Art ze Szczecina. Renowacja będzie trwała do końca roku. Podczas 50- tej rocznicy śmierci artystki, która odbędzie się w przyszłym roku, zostaną zaprezentowane odnowione eksponaty.

Reklamy

Franciszka Majkowska urodziła się 1882 roku w Kościerzynie. Była siostrą Aleksandra Majkowskiego – pisarza, twórcy ruchu Młodokaszubskiego oraz lekarza. W roku 1913 stworzyli w Sopocie pierwsze muzeum kaszubskie, którego działalność przerwał wybuch pierwszej wojny światowej. Franciszka podzielała zainteresowania brata. Aleksander zajmował się działalnością literacką oraz społeczną, a Franciszka projektowała i odtwarzała ornamentację hafciarską na podstawie zdobień na meblach ludowych i szatach liturgicznych. Była zalożycielką wejherowskiej szkoła haftu. 

Na zdjęciu Justyna Wdowiak – konserwator papieru i skóry z pracowni Renova Art ze Szczecina, Benita Grzenkowicz-Ropela oraz Maciej Kurpiewski podczas przekazania zbiorów do renowacji

Skomentuj: Muzeum w Wejherowie: zbiory Majkowskich w konserwacji 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*