W czasie festynu "Parafia-Parafii" zakupić można było różnego rodzaju rękodzieła fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Festyn „Parafia-Parafii” po raz drugi zagościł przy kartuskiej kolegiacie

Skutki ubiegłorocznej nawałnicy nadal odczuwalne są w różnych zakątkach naszego województwa. Po raz drugi przy kolegiacie pw. WNMP w Kartuzach odbył się festyn charytatywny. Akcja „Parafia-Parafii” to świetna okazja by pomóc najbardziej potrzebującym.

W czasie festynu „Parafia-Parafii” zakupić można było różnego rodzaju rękodzieła fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

Nawałnica, która nawiedziła Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku, zebrała destrukcyjne żniwo. Wiele domów i gospodarstwa zostało doszczętnie zniszczonych lub uszkodzonych w bardzo dotkliwy sposób. Najbardziej dotkliwie nawałnice odczuli w naszym powiecie, mieszkańcy gmin Sulęczyno oraz Sierakowice. Spore straty odnotowano również w okolicach Chojnic. Dziś, prawie rok po tej tragicznej nocy, nadal można dostrzec ślady destrukcyjnej siły żywiołu. By pomóc najbardziej poszkodowanym po raz drugi przy kolegiacie kartuskiej, zorganizowano festyn „Parafia-Parafii„. Zebrane środki zostaną przekazane parafii w Silnie (pow. chojnicki).

Parafia-Parafii

Akcja „Parafia-Parafii” została zainicjowana przez biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasynę w październiku ubiegłego roku. Miała ona na celu solidarną pomoc, pomiędzy poszczególnymi parafiami diecezji. Każda z poszkodowanych parafii została objęta swoistą „opieką” przez inną parafię lub kilka parafii diecezji pelplińskiej.

Reklamy

W czasie festynu „Parafia-Parafii” kwestowało wielu wolontariuszy fot. Elżbieta Lejk /zKaszub.info

W ramach tej akcji, przy kartuskiej kolegiacie w niedzielę odbył się już drugi festyn charytatywny, mający na celu pomoc parafii w Silnie, poszkodowanej w zeszłorocznej nawałnicy. W czasie festynu można było nabyć wytwory rękodzieła oraz posłuchać muzyki na żywo. W czasie wystąpili: Anna Brzeska, Dziecięcy Zespołu Kaszubski „Słunoszka” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kartuzach oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic. Prócz tego odbywał się kiermasz wypieków, przygotowanych przez Parafialny Zespół Caritas przy parafii WNMP. Dodatkowo na gości czekają loterie fantowe oraz konkursy. Przez cały czas kwestują także wolontariusze.

– Festyn został przygotowany z potrzeby serca by pomóc drugiemu człowiekowi – wyjaśnia Elżbieta Szyler, przewodnicząca parafialnego zespołu Cartitas. – Sierpniowa nawałnic poczyniła na terenie naszej diecezji bardzo duże szkody. Zarówno materialne, jak i duchowe. Pragniemy pomóc parafii w Silnie odbudować to co utracili. 

 

27052018_Festyn_Parafia_Parafii_Kartuzy (1)

Zdjęcie 1 z 30

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*