Pierwsze hybrydy na pomorskich torach

Pierwsze hybrydy na pomorskich torach

W poniedziałek 24 czerwca przedstawiciele Samorządu Województwa Pomorskiego odebrali kolejne pojazdy kolejowe, które będą obsługiwały połączenia regionalne w województwie pomorskim. Jest to ostatni elektryczny zespół pojazdów trakcyjnych typu regionalnego (kolejne dostarczane w roku 2025 i 2026 będą typu aglomeracyjnego), który już 26 czerwca 2024 wyruszy w swój pierwszy kurs.

Pozostałe dwa pojazdy to hybrydowe zespoły trakcyjne o napędzie elektryczno-spalinowym, z których już jeden rozpoczął kursowanie w dniu 25 czerwca trasą z Gdyni do Kartuz, a kolejny rozpocznie kursowanie w dniu 26 czerwca. Wszystkie ww. pojazdy są produkcji nowosądeckiego Newagu, skład elektryczny został dofinansowany z Funduszy Europejskich dla Pomorza na lata 2021-2027, a pojazdy hybrydowe otrzymały dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Dzięki napędowi hybrydowemu pojazdy poruszające się np. z Gdyni do Kartuz przez Gdańsk Wrzeszcz i Gdańsk Port Lotniczy będą wykorzystywały napęd elektryczny na trasie do Gdańska Wrzeszcza i dalej aż do Gdańska Rębiechowa a na kolejnej części trasy do Kartuz napęd spalinowy. W ramach kontraktu na dostawę pojazdów hybrydowych z Newag S.A., którego wartość wynosi 127,9 mln zł dostarczone zostaną jeszcze dwa pojazdy w tym roku.

Reklamy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*