Przodkowo. Andrzej Wyrzykowski: „Efekty pracy naszych stowarzyszeń widoczne są w przestrzeni publicznej…”

Przodkowo. Andrzej Wyrzykowski: „Efekty pracy naszych stowarzyszeń widoczne są w przestrzeni publicznej…”

Niekiedy działania stowarzyszeń wykraczają daleko poza teren gminy – twierdzi wójt Przodkowa Andrzej Wyrzykowski w związku prężnie działającymi na terenie […]

Niekiedy działania stowarzyszeń wykraczają daleko poza teren gminy – twierdzi wójt Przodkowa Andrzej Wyrzykowski w związku prężnie działającymi na terenie samorządu organizacjami pozarządowymi. Dyskusja odnośnie finansowania tych organizacji odbyła się podczas ostatniej sesji Rady Gminy Przodkowo.

Wójt Przodkowa Andrzej Wyrzykowski podkreśla, że organizacje pozarządowe i stowarzyszenia to jeden z ważnych elementów życia społecznego gminy. Mieszkańcy mogą dzięki nim realizować swoje ambicje, pasje czy zainteresowania w określonej dziedzinie. Jak mówi włodarz, zgodnie z ustawą samorządy mają obowiązek zapewnić takim organizacjom coroczne konkursy i granty, zarówno w obszarze sportu, jak też kultury czy turystyki. Ciekawych pomysłów przodkowskich stowarzyszeń na różnego rodzaju działania nie brakuje.

Reklamy

-Organizacje pokazują finansowy wkład własny w określone działania lub działalność wolontariacką, pokazują też, jakie mają być ich docelowe efekty – tłumaczy Andrzej Wyrzykowski. – Wówczas w takim konkursie samorząd ocenia złożone wnioski, a następnie wybiera te, które w jego ocenie są najciekawsze i najkorzystniejsze dla danego sołectwa lub gminy, a warto też wspomnieć o tym, że niekiedy działania stowarzyszeń wykraczają daleko poza teren gminy.

Andrzej Wyrzykowski podkreśla, że samorządy na tego rodzaju cele przeznaczają różne środki, ale zawsze w granicach możliwości budżetowych gminy. W gminie Przodkowo zaś takich stowarzyszeń, działających bardzo aktywnie, jest dużo, w związku z czym każde z nich należy docenić. Co istotne, efekty pracy organizacji zauważalne są w przestrzeni publicznej, a zaangażowane są w to zarówno osoby starsze, jak też ludzie bardzo młodzi.

Podczas zeszłotygodniowej sesji Rady Gminy Przodkowo kwestię finansowania stowarzyszeń poruszył radny Mirosław Kroll, zwracając uwagę na to, że tego rodzaju organizacji przybywa na terenie przodkowskiego samorządu, a każda liczy na finansowe wsparcie. Nie jest to jednak zasadne, biorąc pod uwagę fakt, że gmina ma do spłacenia kredyt. Wójt Andrzej Wyrzykowski uważa, że wystąpienie radnego w tej sprawie wynika najpewniej z niezrozumienia całościowo sytuacji oraz idei działania stowarzyszeń.

-Myślę, że kolega radny nie miał intencji negowania stowarzyszeń. Mówił o obszarach, które dla niego są ważne i oczywiście ma prawo do swojego zdania, szanuję to – zaznacza szef przodkowskiego samorządu. – Można pewnych rzeczy nie widzieć lub nie do końca rozumieć, ale to nie znaczy że one nie istnieją i nie są istotne. Radny wspominał o seniorach oraz osobach niepełnosprawnych i oczywiście ma rację, oni również są bardzo ważni. Jednocześnie należy pamiętać o ludziach młodych i aktywnych, którzy mają chęci do działania. Samorząd musi dostrzegać te wszystkie obszary.

Niedawno na łamach zkaszub.info pisaliśmy chociażby o „Przodkowskich Morsach”, a więc ludziach, którzy czerpią wiele korzyści z kąpieli w lodowatej wodzie. Więcej o innych przodkowskich stowarzyszeniach i organizacjach już wkrótce.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*