Przyznano Perły Kaszub za rok 2017!

Przyznano Perły Kaszub za rok 2017!

Ponownie Starosta Kartuski Janina Kwiecień nagrodziła osoby, organizacje i przedsiębiorstwa wyróżniająca się na przestrzeni ostatniego roku w powiecie kartuskim. Za 2017 rok przyznano 4 wyróżnienia, 10 Pereł Kaszub, 3 Superperły Kaszub i 1 Nagrodę Specjalną. Łącznie, przyznano już 169 wyróżnień, 151 Pereł, 33 Superperły oraz 36 nagród specjalnych, .

no images were found

W Kartuskim Centrum Kultury, jak co roku, zebrali się ludzie samorządu, świata kultury, sportu, organizacji społecznych oraz przedstawiciele lokalnych przedsiębiorców.

Oprócz osobistości powiatu kartuskiego, przybyli także przedstawiciele zaprzyjaźnionych powiatów – łowickiego, poznańskiego, świdnickiego oraz tatrzańskiego. Wszystko to z okazji kolejnej gali wręczenie nagród Starosty Kartuskiego „Perła Kaszub„.

Reklamy

Galę otworzyła Starosta Janina Kwiecień. Po przywitaniu wszystkich zgromadzonych, podziękowała kapitule za rzetelną i dobrze wykonaną pracę. Przypomnijmy, że w skład kapituły wchodzili: śp. Gabriela Gołata – wieloletnia dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach, Barbara Kapica – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kartuzach, Eleonora Kułak – artysta, plastyk, animator życia kulturalnego, Janusz Bystron – członek Zarząu Powiatu Kartuskiego, Piotr Chistowski – prywatny przedsiębiorca, Wojciech Okroj – Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Kartuzach, a także przewodniczący jury oraz Dariusz Tryzna – Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług w Gdańsku, oddział w Kartuzach.

Przy tej okazji, Janina Kwiecień wspomniała postać zmarłej w ubiegłym roku Gabrieli Gołaty, która zasiadała w składzie jury. Przez lata pełniła funkcję Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach, a także angażowała się w sprawy społeczne powiatu kartuskiego. 

Przedsiębiorstwa rozwijające powiat i region…

Kapituła XVII edycji Perły Kaszub zebrała w tym roku ponad 70 nominacji. Postanowiono w tym roku przyznać 3 listy gratulacyjne, 4 wyróżnienia, 10 Pereł Kaszub, 3 SuperPerły Kaszub oraz 1 Nagrodę Specjalną

Jedna z Pereł trafiła do Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach, czyli do popularnej szkoły „Na Wzgórzu”.

– Jest to przede wszystkim sukces całej szkoły. To zasługa wszystkich nauczycieli i całego kierownictwa, nie tylko moja. Obecnie plasujemy się na drugim miejscu w województwie. Duży wpływ miały na to wyniki egzaminów zawodowych oraz matur. Dzięki udziałowi uczniów w konkursach, olimpiadach, realizacja wielu projektów zagranicznych. Mamy też kilka ważnych certyfikatów, m.in. Szkoła Muzykalna, Szkoła Dobrego Wychowania. Młodzież mocno angażuje się w różne akcje charytatywne. W ubiegłym roku uczniowie razem z panią kurator były w Warszawie, gdzie odbierali nagrody za osiągnięcia na polu wolontariatu. To wszystko razem zebrane daje bardzo, bardzo dużo – mówi Grażyna Maczulis, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach. – Jest to ogromne wyzwanie dla nas by nadal utrzymać ten świetny poziom. To trudne zadanie, ponieważ szkoła to jest nauczyciel – uczeń oraz uczeń – rodzic. Sporo więc zależy od podmiotu, który otrzymujemy – dodaje.

W tym roku SuperPerły trafiły do: Ubojni Drobiu „Gosz” w Sierakowicach, Gospodarstwa Agroturystycznego „U Chłopa” w Chmielnie oraz firmy WIBO Sp. z o. o. sp. k. w Kartuzach.

– W imieniu całego zarządu firmy WIBO pragnę podziękować pani Staroście Janinie Kwiecień oraz całej kapitule za przyznanie tak prestiżowej nagrody, jaką jest SuperPerła Kaszub. Jest nam niezmiernie miło, że zostaliśmy docenieni w naszym powiecie. Obiecujemy, że będziemy dalej prężnie się rozwijać, jak i godnie reprezentować stolicę Kaszub tu, na naszym terenie, jak i poza zagranicami – mówiła odbierając nagrodę przedstawicielka zarządu WIBO, Dorota Bochniak.

Nagrodę Specjalną z rąk Starosty Janiny Kwiecień, Przewodniczącego Rady Powiatu Mieczysława Woźniaka i Wójta Gminy Przodkowo Andrzeja Wyrzykowskiego odebrał ks. Wacław Mielewczyk, proboszcz parafii w Przodkowie. 

Uroczystość uświetnił koncert Hanki Rybki z zespołem

LISTA NAGRODZONYCH:

LISTY GRATULACYJNE

Związek Harcerstwa Polskiego Komenda Hufca Kartuzy im. Dra Aleksandra Majkowskiego z okazji 90-lecia działalności. Za nieustanne wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu i szacunku dla drugiego człowieka.

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach z okazji 70-lecia działalności. Za aktywne działania promujące kulturę, tradycję i tożsamość kaszubską wśród mieszkańców i turystów odwiedzających Stolicę Kaszub i Pomorze.

Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie z okazji 50-lecia działalności. Za wieloletnie tworzenie i realizację projektów oraz przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych na rzecz lokalnej społeczności a także za promowanie wartości kaszubskich wśród turystów wypoczywających na terenie Szwajcarii Kaszubskiej.

WYRÓŻNIENIA

Katarzyna Bellingham ze Zgorzałego. Za pasję i niezwykłą wrażliwość na piękno i przyrodę oraz aktywne działania edukacyjno – promocyjne na rzecz projektowania i tworzenia otoczenia zgodnego z rytmem natury.

MEBS Sp. z o.o. Sp. k. w Sierakowicach. Za połączenie pasji i pracy zawodowej przy tworzeniu autorskich prac w drewnie wykorzystujących dziedzictwo mebli gdańskich.

Gościniec „Malinówka” w Krzesznej. Za przedsiębiorczość i stworzenie atrakcyjnej oferty turystycznej i gastronomicznej w malowniczym zakątku Szwajcarii Kaszubskiej.

Kaszubski Sekret Zdrowia i Urody w Gołubiu. Za stworzenie ciekawej oferty poprawiającej zdrowie i urodę dla mieszkańców i turystów Gołubia i okolic.

PERŁY

FKP Sp. z o.o. w Pomieczynie. Za nowoczesny wizerunek przedsiębiorstwa, profesjonalny management, dbałość o wysoką jakość produktu oraz aktywne działanie na rzecz lokalnego środowiska.

„Polkar” Sp. z o.o. w Żukowie. Za profesjonalizm działania w kształceniu ustawicznym dorosłych w zakresie operatorów maszyn robót ziemnych, budowlanych i drogowych, a także za podejmowane inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności.

Zakład Produkcji Kostki Brukowej KOSTBET Sp. z o.o. w Miszewku. Za systematyczny rozwój firmy, dbałość o wysoką jakość oferowanych produktów oraz wspieranie inicjatyw kulturalnych i sportowych dla dzieci i młodzieży.

Mieczysław Grzegorz Gołuński, Burmistrz Kartuz. Za zaangażowanie i realizację gminnych inwestycji w szczególności związanych z rewitalizacją Kartuz – Stolicy Kaszub.

Restauracja Modra Sobótka z Ręboszewa. Za stworzenie ciekawej oferty smacznych dań kuchni regionalnej proponowanych w przyjemnych wnętrzach inspirowanych motywami kaszubskimi.

Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Sierakowicach. Za ponad 70-letnią działalność na rzecz spółdzielczości, stały rozwój firmy, szeroki asortyment oferowanych produktów i wspieranie wielu lokalnych projektów społecznych.

Wanda Lew-Kiedrowska ze Stężycy. Za pasję, ogromne zaangażowanie w propagowaniu kultury i wartości regionalnych oraz realizację szeregu przedsięwzięć promujących język kaszubski.

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Kartuzach. Za zrealizowanie wielu projektów europejskich, budowanie środowisko otwartego na innowacje, uczestnictwo w kulturze i wiedzy; za liczne laury i nagrody zbierane przez wychowanków i nauczycieli, za  wysoki poziom kształcenia oraz trwałą współprace z pracodawcami.

Dh Robert Roda, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulęczynie. Za odwagę i determinację w niesieniu pomocy podczas nawałnicy w sierpniu 2017 roku oraz za profesjonalizm w działaniach ratowniczych.

Dh Kamil Sylka, Ochotnicza Straż Pożarna w Sulęczynie. Za odwagę i determinację w niesieniu pomocy podczas nawałnicy w sierpniu 2017 roku oraz za profesjonalizm w działaniach ratowniczych.

SUPERPERŁY

WIBO Sp. z o.o. Sp. k. w Kartuzach. Za systematyczny i dynamiczny rozwój firmy, ciągłe wzbogacanie oferty uwzględniającej najmodniejsze faktury i trendy świata kosmetyki.

Gospodarstwo Agroturystyczne „U Chłopa” w Chmielnie. Za wieloletnią działalność propagującą kulturę i wartości kaszubskie, wspieranie działań na rzecz rozwoju turystyki na terenie Szwajcarii Kaszubskiej oraz bogatą ofertę spędzania czasu wolnego.

Ubojnia Drobiu „GOSZ” w Sierakowicach. Za przedsiębiorczość, systematyczny rozwój firmy rodzinnej, realizację inwestycji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz wysoką jakość oferowanych produktów.

NAGRODA SPECJALNA Starosty Kartuskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu Kartuskiego

Ks. Wacław Mielewczyk –proboszcz parafii Św. Andrzeja Apostoła w Przodkowie. Za szczególną wrażliwość na człowieka oraz ogromne zaangażowanie i podejmowanie szeregu inicjatyw na rzecz wspólnoty parafialnej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*