Region. Apel marszałka Struka do pomorskich posłów w sprawie nauczania j. kaszubskiego

Region. Apel marszałka Struka do pomorskich posłów w sprawie nauczania j. kaszubskiego

W uchwale budżetowej państwa na 2022 rok środki na nauczanie w szkołach języków mniejszościowych i języka regionalnego zmniejszono o prawie 40 mln zł. W związku z tym konieczne będzie ograniczenie lekcji języka kaszubskiego w naszym regionie. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zwrócił się do posłów i posłanek z naszego regionu, by poparli senacką poprawkę, przywracającą w budżecie pierwotną kwotę subwencji oświatowej.

W grudniu zeszłego roku sejm zajmował się uchwałą budżetową na 2022 rok. W trakcie prac posłowie Prawa i Sprawiedliwości zgłosili i przegłosowali poprawkę, która zmniejszyła środki przeznaczane na naukę języków mniejszościowych i języka regionalnego w szkołach. Kwota została zmniejszona aż o 39,8 mln zł. W styczniu 2022 roku Senat RP w poprawce zawnioskował o przywrócenie tej kwoty tak, aby nie doszło do obniżenia wydatków edukacyjnych.

Zmniejszenie środków przeznaczonych na nauczanie najbardziej odbije się na edukacji na Pomorzu.

Reklamy

-W 2005 roku język kaszubski został uznany za jedyny regionalny język w Polsce. Obecnie w około 400 szkołach języka kaszubskiego uczy się ponad 20 tys. dzieci i młodzieży – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Wielu rodziców posyła swoje dzieci na lekcje kaszubskiego i oczekuje dalszego wsparcia państwa dla działań na rzecz zachowania rodzimej kultury.

-Duża liczba dzieci, uczących się języka regionalnego na Kaszubach, sprawia, że jedna trzecia środków przeznaczanych na subwencję oświatową w Polsce z tytułu nauczania języków mniejszościowych trafia właśnie do gmin i powiatów naszego regionu. Ewentualne obcięcie tej kwoty mocno uderzy we wspólnoty lokalne i rodziny na Pomorzu. Doprowadzi to również do ograniczenia oferty edukacyjnej – czytamy w liście marszałka Struka do pomorskich posłów.

Warto dodać, że środki z subwencji wielu gminom pomagają utrzymać szkoły w małych miejscowościach, które nie tylko są miejscem nauki, ale i centrum życia społecznego i kulturalnego. Poprawki zgłoszone przez senatorów trafiły wraz z ustawą budżetową do sejmu. Posłowie mogą je przyjąć lub odrzucić.

-Zwracam uwagę na negatywne konsekwencje, które przyniesie ewentualne obcięcie subwencji oświatowej dla gmin i powiatów z tytułu nauczania języka kaszubskiego. Zwracam się, zatem do posłanek i posłów z prośbą o poparcie poprawki Senatu RP – prosi marszałek Struk. Głosowanie senackich poprawek planowane jest jeszcze w styczniu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*