Region. Retro-pociąg pojedzie po bajpasie kartuskim

Region. Retro-pociąg pojedzie po bajpasie kartuskim

Już na najbliższy piątek 4 czerwca zaplanowany został ostatni przejazd tak zwanym bajpasem kartuskim przed rozpoczęciem inwestycji, związanej z budową nowej linii kolejowej. Towarzyszyć mu będą festyny rodzinne, organizowane na obu końcach trasy przejazdu – przy dworcu w Kartuzach oraz przy dworcu w Gdańsku Kokoszkach. Przejazd odbędzie się pociągiem z historycznymi wagonami i lokomotywą.

„Pożegnalnych” przejazdów w sumie będzie kilka, a niektóre z nich pojadą także częściowo po linii PKM, która historycznego pociągu retro nie widziała od swojej inauguracji w 2015 roku. Tegoroczne specjalne przejazdy, organizowane 4 czerwca, odbywać się będą zabytkowym pociągiem z historycznymi wagonami retro i lokomotywą SM42.

Wszystkie przejazdy są biletowane, a liczba miejsc w pociągach jest ograniczona – również ze względu na wciąż trwającą pandemię. Dlatego, aby wziąć udział w jednym z organizowanych przejazdów koniecznie trzeba posiadać bilet oraz obowiązkowo mieć nałożoną na twarzy maseczkę zasłaniającą usta i nos.

Reklamy

Sposoby na zdobycie biletów są dwa:

-udział w organizowanych również 4 czerwca przez Urząd Miejski w Kartuzach i Stowarzyszenie Miłośników Kolei Kokoszkowskiej festynach towarzyszących, podczas których można będzie wygrać bilety na przejazdy oraz oryginalne gadżety PKM. Oba festyny odbędą się przy dworcach kolejowych – nowym w Kartuzach i starym, nieczynnym w Gdańsku Kokoszkach

-regularne śledzenie Facebookowego profilu PKM, na którym w tygodniu poprzedzającym ostatni przejazd bajpasem kartuskim będą rozdawane bilety na każdy z planowanych 4 czerwca przejazdów.

„Bajpas kartuski” to kolejowa trasa objazdowa z Gdańska do Kartuz przez Gdańsk Kokoszki i Starą Piłę, w śladzie dawnych linii kolejowych nr 234 i 229. Powstaje ona w związku z przygotowywaną przez PKP PLK elektryfikacją i budową drugiego toru na linii 201 linii Gdynia – Kościerzyna – Bydgoszcz. Z powodu tej inwestycji ruch kolejowy do Kartuz i w kierunku Kościerzyny – jaki od kilku lat jest systematycznie rozwijany na linii PKM – może zostać nawet całkowicie wstrzymany i zastąpiony komunikacją zastępczą.

-Aby zminimalizować związane z tym utrudnienia dla pasażerów korzystających z kolejowych połączeń pomiędzy Kaszubami a Trójmiastem powstał pomysł reaktywacji dawnej linii kolejowej z Gdańska przez Starą Piłę do Kartuz i wykorzystania jej jako kolejowego objazdu na czas modernizacji linii 201 – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Dzięki powstaniu „bajpasu kartuskiego” i przy odpowiednim etapowaniu przez PKP PLK prac na linii 201 mieszkańcy powiatów kartuskiego i kościerskiego będą mieli przez cały czas zapewnione połączenia kolejowe z Gdańskiem. A na tym właśnie nam, jako organizatorowi przewozów kolejowych w regionie, najbardziej zależy.

Prace przy „bajpasie kartuskim” będą się składać z dwóch części: modernizacji ok. 15 km istniejącej linii Gdańsk Kokoszki – Stara Piła – Żukowo – Glincz (należącej do PKP PLK i przez nie realizowanej) oraz odbudowy niespełna 1,5 km toru na odcinku PKM Gdańsk Kiełpinek – Gdańsk Kokoszki (realizowanej przez należącą do Samorządu Województwa Pomorskiego spółkę PKM SA przy współpracy z miastem Gdańsk).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*